Ses Teli Dolgusu (Enjeksiyon Laringoplasti)

Ses Teli Dolgusu (Enjeksiyon Laringoplasti) Nedir?

Ankara ses teli dolgusu, ses tellerinin farklı nedenlerle hacim – kütle – hareket kaybettiği durumlarda uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Ses Teli Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Ankara ses teli dolgusu, başta ses teli felci olmak üzere ses tellerinin tam kapanma kalitesinin bozulduğu durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ses teli oluğu (sulkus vokalis), ses telinde yaşlanmaya bağlı hacim kaybı (presbilarinks), farklı nedenlere bağlı ses telinin incelmesi (atrofik disfoni) en çok kullanıldığı diğer durumlardır.

Ses Teli Dolgusunun Etkisi Geçici midir?

Ankara ses teli dolgusu yapılırken kullanılan materyalin ne olduğuna göre ses teli dolguları kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılır. Bazılarının etki süresi aylarla sınırlı iken, bazıları bir yıldan daha uzun süre fayda sağlayabilir.

ses-teli-dolgusu-gecici-midir ses-teli-dolgusu-kimlere-uygulanır

Ses Teli Dolgusu Yapılırken Anestezi Uygulanıyor mu?

Ankara ses teli dolgusu hem uyanıkken anestezisiz olarak, hem de genel anestezi altında ameliyathanede uygulanabilir. Dolgunun hangi şartlarda uygulanacağına hastanın genel durumu, hangi hastalık için uygulandığı gibi değişik parametreler göz önünde bulundurularak karar verilir.

Birden Fazla Kez Ses Teli Dolgusu Yapılabilir mi?

Evet, dolgunun etkisinin geçtiği düşünüldüğünde dolgu tekrar uygulanabilir.

Ses Teli Dolgusu Hangi Şikayet Nedeniyle Yapılıyor?

Ses teli dolgusu yukarıda bahsettiklerimiz başta olmak üzere ses kısıklığına yol açan farklı hastalıklarda uygulanır. Ayrıca, ses telleri tam kapanamadığı için hava yolunun korunamadığı, yani ses tellerinin arasından akciğerlere salgı ve yenip içilen gıdaların kaçma riski bulunan durumlarda da faydalı bir tedavidir.

ses-teli-dolgusu-sonrasi ses-teli-nodulu

Ses Teli Dolgusu Tedavisinin Alternatifleri Nelerdir?

Ses teli dolgusu ile tedavi edilen rahatsızlıkların bir kısmında ses terapisi ve açık ses teli cerrahileri (tiroplasti) alternatif tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir.

Ses Teli Dolgusunun Benim Rahatsızlığım İçin Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığını ses tellerinizin detaylı incelemesi sonrası karar verilebilir. Bu inceleme videolaringostroboskopi ve/veya fleksibl distal çipli endoskopik muayene ile yapılabilir. Bu konular hakkında detaylı bilgilere internet sitemizin ilgili sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı bir ses dileklerimizle.

İlginizi Çekebilecek Konular

puberfoni-mutasyonel-falseto

Puberfoni – Mutasyonel Falseto

Puberfoni (Mutasyonel Falseto) nedir? Çocukluk çağından erişkin çağa geçerken özellikle erkek çocuklarda belirgin olan bir ses değişimi yaşanır.

klinigimizde-yapilabilen-islemler

Kliniğimizde Yapılabilen İşlemler

Kulak Burun Boğaz Ses Kliniği Prof.Dr. Haldun Oğuz Kulak Burun Boğaz Ses Kliniği hakkında bazı bilgiler: Prof.Dr. Haldun OĞUZ, hastalarını Ankara’nın en merkezi noktalarından biri olan Söğü

geniz-akintisi

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı, burundan arkaya doğru gittiği hisedilen, boğazda takılma hissi, boğazda birşey varmış hissi, boğazda gıcık ve sık boğaz temizleme ihtiyacına yol açabilen bir durumdur. Beraberinde öksü

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.