Ses Analizi

Ses Analizi Hangi Tip Akustik Sinyallerde Yapılabilir?

Ses analizi yapılacak akustik sinyaller genel olarak üçe ayrılır. Tip 1 sinyaller genellikle periyodiktir, tip 2 sinyaller güçlü subharmonikler veya modülasyonlar içerir ve kesintilidir, tip 3 sinyaller ise tamamen kaotiktir. Bu sınıflamanın yapılabilmesi için spektrogram kullanılabilir. Perturbasyon analizlerinin yapılabilmesi için sinyalin mutlaka tip 1 sinyal olması gereklidir.

ses-analizi

Ses Analiz Bataryası

  1. Ses analizi yaparken, mümkünse, bir yüksek, bir de alçak sesli kullanılmalı ve pertürbasyon değerleri buna göre rapor edilmelidir.
  2. Uzatılmış sesliler (sustained wovel) kullanılırken en az 10 ayrı kayıt yapılmalıdır.
  3. Ses pertürbasyon değerleri, F0, intensite ve ses kalitesinden etkileneceğinden, aynı kişi veya kişiler arası bazı sonuçlar rapor edileceğinde, bu değerler de belirtilmelidir.
  4. Minimum -60 dB duyarlılıkta olan, profesyonel bir mikrofon kullanılmalıdır.
  5. Mkirofon 10 cm.den daha yakın ve off-axis olarak kullanılmalıdır.
  6. 16 bit kayıt önerilir.
  7. Örnekleme frekansı 20-100 kHz arasında olmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Konular

ses-teli-papillomu

Ses Teli Papillomu

Ses teli papillomu, larenksin (gırtlağın) ve ses tellerinin iyi huylu (benign) bir lezyonudur. Sık sık tekrarlama özelliği nedeniyle papillom tedavisi oldukça zordur.

disfoni

Disfoni

Disfoni, ses yolu tarafından üretilen sesin kalitesinde olumsuz bir değişiklik, ses çıkarmak için gösterilen çaba veya yorgunlukta artış, konuşma ve şarkı söyle

yaslanan-ses-presbifoni

Yaşlanan Ses (Presbifoni)

Vücudumuzdaki diğer organlar ve dokular gibi, gırtlak (larinks) ve ses telleri de yaşlanır. Yaşlanan ses (presbifoni), yaşlanma ile ses tellerinin yapısı ve işlevinde olan iki ana değişiklik sonu

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.