Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Konkalar (Burun Etleri) Hakkında Genel Bilgiler

Konka (Burun eti), burun dış duvarında bulunan, genellikle her burun boşluğunda üçer adet olan, burunun öndeki deliklerinin hemen arkasından başlayarak arkada genize kadar uzanan yapılara verilen isimdir. Konkalar arasında en büyük ve en fonksiyonel olanı alt konka (alt burun eti) adı verilendir. Konkaların görevi dışarıdan solunum yoluyla alınan havayı ısıtmak ve nemlendirmektir.

burun-eti-buyumesi

Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) Ne Demektir?

Bazı durumlarda yapısal nedenlerle, bazı durumlarda ise rinite yol açan nedenlerle alt konkalar (alt burun etleri) normalin üzerinde büyüme gösterir. Yapısal nedenler arasında en sık görüleni doğuştan ya da daha sonradan karşılaşılan travmalara bağlı burun septumunun deviye olmasıdır (septum deviasyonu). Septum deviasyonuna bağlı olarak daha geniş kalan burun boşluğundaki alt konka, dışarıdan alınan solunum havasına direnç oluşturabilmek, onu ısıtabilmek ve filtre edebilmek için büyür.

Konka hipertrofisi (Burun eti büyümesi) hangi şikâyetlere yol açar?

Burun eti büyümesi olan hastaların en sık şikâyeti burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı devamlı olabileceği gibi, geceleri artan bir seyir de izleyebilir. Hastalarda genellikle geceleri belirgin hale gelen ağız açık uyuma, horlama görülebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, kuru hava, soğuk hava gibi nedenlerle şikâyetler artabilir ya da daha belirgin hale gelebilir. Burun etlerinin büyümesi, bireyi burun, sinüs, geniz ve boğaz enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirebilir, tekrarlayan burun kanamalarına yol açabilir.

Burun eti büyümesine bağlı görülebilecek şikâyetler
Burun tıkanıklığı, burundan rahat nefes alamama
Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları
Burun kanaması
Koku alma bozukluğu
Ağız açık uyuma, sabah boğaz kuruluğu
Alın ve yüzün diğer bölgelerinde basınç ve ağrı hissi
Burun akıntısı
Horlama

  Konka hipertrofisine bağlı şikâyetler tipik bir grip ya da nezlede hissettiklerimize benzer. Tek fark, bu şikâyetlerin diğer hastalıklardaki gibi geçici değil, aksine devamlı, ya da çok sık tekrar edici şekilde görülmesidir.

Konka hipertrofisi

Burun eti büyümesi hangi hastalıklarla birlikte görülür?

Burun eti büyümesinin en sık birlikte görüldüğü durum septum deviasyonu yani burun orta duvarında kıkırdak ve/veya kemiğin eğriliğidir.

Konka hipertrofisi ile birlikte en sık görülen ikinci klinik durum alerjilerdir. Alerjik ya da alerjik olmayan riniti olan bireylerin konkaları zaman içerisinde büyür ve hava yolunu tıkayabilir.

Burun Eti Buyumesi

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi) Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide nedene yönelik bir yol izlenmesi çok önemlidir. Alerjik bireylerde özgün alerjenle bireyin karşılaşmasının önlenmesi faydalı olur. Uzun dönemde burun etlerinde küçülmeyi sağlayabilecek alerjiyi ve iltihabı önleyici burundan ya da ağızdan kullanılan ilaçlar faydalı olabilir. Burun içerisinde kıkırdak/kemik eğriliği ile birlikte görülen burun eti büyümelerinde ya da ilaç tedavisinden fayda görmeyen burun eti büyümelerinde tedavi cerrahidir. Alt burun etlerinin büyümesine (konka hipertrofisi) bağlı olarak oluşan burun tıkanıklıklarının tedavisinde burun etlerinin uygun oranlarda küçültülmesi farklı yöntemlerle sağlanabilmektedir. Aslında burunun bir organ olarak çalışmasını sağlayan, dolayısıyla burun fonksiyonları için vazgeçilmez bir önemi olan burun etlerinin tamamen alınması, cerrahi olarak çıkarılması düşünülemez. Onlarca yıl önce, burun fizyolojisi henüz günümüzdeki kadar anlaşılmamış iken yapılmış cerrahilerde alt burun etleri tamamen çıkarıldığında burun işlevlerinin bozulduğu, alt solunum yolları için elzem fonksiyonların yerine getirilememesinin yanı sıra, burunda aşırı kuruma, tekrarlayan kanama, aşırı kabuklanma, tekrarlayan enfeksiyonlar ve geçmeyen yanma hissi gibi şikâyetlerin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu amaçla günümüzde konkaların burun içerisine bakan yüzlerini mutlaka koruyan ve konkaları makul bir oranda küçülten teknikler tercih edilmektedir.

Burun Eti büyümesi

Radyofrekans Veya Koblasyonla Burun Eti Küçültülmesi

Alt burun etlerini küçültmek için günümüzde en koruyucu ve en etkili yöntem koblasyon ve radyofrekans gibi yüksek teknolojik aletlerle konkaların küçültülmesidir. Orta burun etleri bazı hastalarda içerisinde sinüs benseri bir hava boşluğu içerir. Büyümüş orta konka hava yolunu tıkar. Bu duruma konka bullosa adı verilir. Bu durumda, orta konkalar işlevsel iç yüzleri korunarak klasik cerrahi yöntemlerle küçültülür. Her iki grup ameliyat endoskopik olarak (burun içerisinin işlem esnasında kamera ile görüntülenmesi ile) çok kısa sürede ve başarı ile uygulanabilir. Burun kemiğinde eğrilik olan hastalarda aynı seansta septoplasti yapılması da bir gerekliliktir. Burun eğriliği var iken sadece burun etini küçültülmesi fizyolojinin istenen şekilde düzelmesine izin vermez. Fonksiyonel ve estetik cerrahiler, sinüzit ameliyatları gibi buruna yönelik her türlü cerrahi girişimde konka müdahalesi de yapılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-tedavisi

Burun Tedavisi

Burun tedavisi sayfamızdan web sitemizde burun hastalıkları ve tedavisi ile ilgili yer alan başlıkların tamamına bir arada ulaşabilirsiniz.

geniz-akintisi

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı, burundan arkaya doğru gittiği hisedilen, boğazda takılma hissi, boğazda birşey varmış hissi, boğazda gıcık ve sık boğaz temizleme ihtiyacına yol açabilen bir durumdur. Beraberinde öksü

sinuzit-belirtileri

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit belirtileri arasında akut sinüzitli hastalar genellikle burun tıkanıklığı, iltihaplı burun akıntısı, geniz akıntısı (burundan arkaya akıntı) ve burun çevresi sinüslerde basınçtan şikayet

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.