Tiroid Nodülü

Tiroit Bezi

Tiroit bezi boyunun ortasında, soluk borusunun hemen önünde, köprücük kemiği seviyesinde, orta hatta bulunur. Tiroit bezinin görevi tiroit hormonu üreterek metabolizmayı (vücudun enerjiyi kullanma biçimini) kontrol etmektir.

Tiroit Nodülü

Tiroit nodülü, tiroit dokusu büyüyüp içerisinde sınırlı bir bölgede küçük bir şişlik oluşunca ortaya çıkar. Bazı nodüller katı, bazı nodüller ise sıvı madde içerir. Eğer nodül yalnızca sıvı madde içeriyorsa bu nodüle kist adı verilir. Tiroit nodülleri guatrdan farklıdır. Guatr, tiroit bezinin anormal derecede büyümesine verilen isimdir. Guatr olan kişilerde tiroit nodülleri de bulunabilir.

Tiroit nodülünüz olduğunu düşünüyorsanız ilk muayene (tetkik) için bir doktora başvurmanız uygun olur. İlk aşama genellikle ne kadar tiroit hormonu üretildiğini değerlendirebilmek için yapılan kan testleridir. Beraberinde ultrasonografik inceleme yapılması tiroit nodüllerinin boyutu, sayısı ve yerleşimi hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar.

Tiroit Nodülleri Ne Kadar Sık Görülür?

Yaşımız ilerledikçe tiroit nodülümüz olma olasılığı artar. Ellili yaşlardan itibaren insanların neredeyse yarısında tiroit nodülleri mevcuttur. Doksanlı yaşlara gelindiğinde ise en az bir tane tiroit nodülümüz olması oldukça olağan bir durumdur. Herhangi bir şikâyetleri olmasa dahi ultrasonografik inceleme yapılan sağlıklı bireylerde %76 ‘ya varan oranda tiroit nodülleri saptanabilir. Çoğu kişi tiroit nodülüne sahip olmasına rağmen, bunların çok azı sorun oluşturur. Diğer yönlerden sağlıklı olan ve herhangi bir belirti göstermeyen hastalara tiroit nodülü olup olmadığını ortaya çıkarmak için herhangi bir teste gerek yoktur.

Sıcak ve Soğuk Nodüller

Bazı tiroit nodülleri normalden fazla tiroit hormonu üretirler. Bu tip tiroit nodüllerine “sıcak” nodüller denir. Normalden fazla tiroit hormonu üretilmesi hipertiroidizm olarak adlandırılmaktadır. Hipertirodizmi olan bireyler kaygılı ve sinirli olabilirler, kilo kaybı ve halsizlik şikayetleri olabilir. Genel olarak sıcak nodüllerin kansere dönüşme oranı düşüktür.

Çoğu tiroit nodülü fazladan tiroit hormonu üretmez. Bu grup tiroit nodüllerine “soğuk” nodüller adı verilir. Bazı nodüller küçükken fark edilmez. Bazen öyle büyürler ki soluk borusu ya da yemek borusunun sıkıştırabilir, itebilirler. Soğuk nodüllerde düşük de olsa tiroit kanserine dönüşme riski mevcuttur.

Tiroit Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Boyun ultrasonografisi, tiroit nodülünün boyutu ve şeklini incelemek için kullanılabilecek en iyi yöntemdir. Tiroit nodülünün takibinde boyut oldukça önemlidir. Özel durumlar dışında 1 santimetreden küçük nodüller için biyopsi (tetkik için vücuttan küçük bir parça alınması) genellikle gerekmez. Çoğu nodül için biyopsiye ihtiyaç duyulmaz. Bazılarının belirli aralıklarla ultrasonografi ile takibi gerekebilir. Kanser açısından şüpheli özellikler taşıyan bir nodül görüntülenmesi durumunda çok ince şırınga ile aspirasyon yöntemi (hava veya sıvı emilimi)  kullanılarak biyopsi yapılabilir. İnce şırınganın amacı tiroit nodülünden hücre örnekleri alınmasıdır. Bunun ardından patoloji uzmanı alınan örneği mikroskop altında inceler. Patolojik inceleme sonucunda, sonuçlar genellikle kanser bakımından tehlikesiz, belirsiz, şüpheli veya pozitif olarak sınıflandırılır.

tiroit

İlginizi Çekebilecek Konular

bas-boyun-kanserlerinde-olasi-yayilimin-degerlendirilmesi

Baş Boyun Kanserlerinde Olası Yayılımın Değerlendirilmesi

Baş boyun kanserlerinde olası yayılımın değerlendirilmesi: Baş boyun bölgesinde kanser olan hastalarda, hiçbir klinik yahut radyolojik belirti olmaksızın, %30’a vara

yutma-guclugu-disfaji

Yutma Güçlüğü (Disfaji)

Yutma zorluğu ile birlikte görülebilen diğer bazı belirtiler şunlardır: Yutma sırasında ağrı (odinofaji); hiç yutamama; yenilen gıdanın boğazda, iman tahtası (sternum) arkasında ya da g

girtlak-kanseri

Gırtlak Kanseri

Gırtlak (Larenks), yutak (farenks) adı verilen boğazın altındaki yapının önünde bulunan organdır. Gırtlak, ses tellerini, ses tellerinin üzerinde ve altında yer alan bölgeleri içerisinde barındırır.

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.