Doktorunuza Sorun

Aklınıza takılan, sık sorulan soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz. Siz de Prof.Dr. Haldun Oğuz’a danışmak için sorularınızı gönderebilirsiniz. Burada verilen cevapların sizi muayene etmeden sadece genel bir yaklaşımı ifade edebileceğini, mevcut rahatsızlığınız ile ilgili tanı konulabilmesi ve tedavi planlanabilmesi için muayene randevusu alarak muayeneye gelmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu formu doldurarak soru soran ve bilgi paylaşan hastalarımız, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ekteki metni okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Aşağıdaki formu kullanarak sorular içerisinde arama yapabilirsiniz.

 1. F
  Burun akıntısı - F... 1 hafta önce

  İyi günler hocam, Ben roacutane sivilce tedavisi görüyorum 5 aydır yüzümde vücudumda kuruluk yapıyor. Son 1,5 aydır Sol burnum genelde tıkanıyor daha önce burun kemikleri ete baskı yapıyor ve ameliyat demişlerdi ve soğuk havalarda burnumda doluluk oluyor sümkürünce saydam yapışkan bi sıvı akıyor. İnternetten araştırdım beyin omurilik sıvısı çıktı kafama takıldı. Ama kafamı eğince herhangi bir damlama olmuyor. Ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim. Bos sıvısı şekli yapiskan değil demi sadece su gibi mi hocam ne yapmalıyım simdiden teşekkür ederim

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Burunun endoskopik muayenesi dakikalar içerisinde yapılabilen, kısa, ağrısız ve çok bilgi verici bir işlemdir. Bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olarak bu şikayetlerinizden bahsetmeniz tanı koyulması konusunda ilk adım olacaktır. Endişe etmeyin ve ilk fırsatta muayenenizi olun, kafanızdaki sorular cevaplanmış olsun. Çok geçmiş olsun.

 1. F
  Bilateral Sulcus Vocalis - F... 1 hafta önce

  Merhabalar iyi günler bileteral sulcus vokalis tedavisi var mı

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Sulkus, iyi huylu ses teli rahatsızlıklarının en zor tedavi edilebilenlerinden birisidir. Sulkusun derinliğine, yerleştiği yere ve hastaya ait diğer faktörlere göre farklı tedavi alternatifleri mevcuttur. Bunların bazılarını ilgili sayfamızda görebilirsiniz. https://www.drhaldunoguz.com/sulkus-vokalis  

  Çok geçmiş olsun.

 1. s
  Bağırma sonrası ses kısıklığı - s...k... 1 hafta önce

  Merhaba. 2 ay önce yüksek sesle bağırdığım için sesim kısıldı. öğretmenlik yapıyorum. mecbur sürekli konuşmak zorundayım. bağırmamaya çalışsam da önceden birkaç günde geçen ses kısıklığım bu sefer 2 aydır geçmedi. doktora gittiğimde ödem ve iki ses nodülümde de iltihaplanma olduğunu söyledi. iki ilaç verdi. bir haftadır kullanıyorum ama hala sesim bozuk. özellikle sohbet tonunda çok bozuk çıkıyor. psikolojik olarak çok olumsuz etkiliyor. başka ne yapabilirim? hangi doğal yolları deneyebilirim lütfen yardımcı olun.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Hocam, ses teli üzerindeki her bir rahatsızlığın tedavisi birbirinden farklılık arz eder. Tekrarlayan ya da iki ay devam eden bir ses kısıklığı bizim için normal bir durum değildir. Mutlaka ses hastalıkları konusunda deneyimli bir meslektaşımızdan destek alınız. Web sitemizin ses hijyeni ile ilgili sayfalarından faydalanabilirsiniz.

  https://www.drhaldunoguz.com/saglikli-ses-icin-neler-yapmali

  https://www.drhaldunoguz.com/saglikli-ses-icin-neler-yapmamali

  https://www.drhaldunoguz.com/ses

   Çok geçmiş olsun. 

 1. B
  Çocukta burun tıkanıklığı, kulakta sıvı birikmesi, horlama, ağızdan nefes alma - B...A... 1 hafta önce

  Hocam Merhaba , 4,5 yaşındaki kızım için bilgilerinize ve deneyimlerinize danışmak isterim. Burun tıkanıklığı ,kulakta sıvı birikmesi,horlama ,ağzından nefes alma sıkıntımız mevcut olup ,bebekliğinden beri muayene olduğumuz doktorlarımızdan aldığımız geri bildirim geniz akıntısı olduğu,bademciklerinin olması gerekenden çok büyük olduğu yönündedir.Aynı zamanda bademcikler üzerinden ağaç dalı gibi çıkıntı oluşumu mevcut olup sıkıntısal olmadığı bu zamana kadar ifade edilmiştir.Ancak sorunu bu sene okul ile birlikte dahada belirginleşmiştir.Ameliyat olmaksızın bu durumun çözümü mevcut mudur ? Bu konuda değerli bilginize ihtiyaç duymaktayım.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Bu sorunuzun yanıtını ancak kızınızı muayene ederek verebiliriz. Kulakta uzun süreli, iyileşmeyen sıvı birikimi ve burunda tama yakın tıkanıklık yapan geniz eti cerrahiye ihtiyaç duyulan durumlardır, ancak her kulak sıvısı olan ya da aralıklı olarak burun tıkanıklığı olan çocuğun cerrahiye ihtiyacı olmaz. Kararı en iyi sizi takip eden hekimleriniz verecektir. Çok geçmiş olsun.

 1. S
  Tiroid ameliyatı sonrası ses kısıklığı - S...H... 1 hafta önce

  Hocam merhaba! Kardeşim 2 ay önce tiroid ameliyatı oldu, ama ameliyat sırasında tiroid bezi büyük olduğu için ses telleri zarar gördü, ve gittiğimiz doktor 1 ay daha beklememiz gerekiyor dedi, korkumuz bu duzelmeyecek mi düzelecek mi ne yapmamız gerekiyor size sormak istedim Teşekkür ederim hocam...

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Bir an önce kardeşinizin KBB muayenesinin yapılarak ses tellerinin mevcut durumunun belirlenmesi uygun olur. Ses tellerinin durumuna göre herhangi bir müdahaleye gerek olup olmadığı anlaşılabilir. Randevu için bize 0 312 284 28 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

 1. G
  - G...a... 5 ay önce

  Merhaba hocam ben guatr ameliyatı oldum. 18 sene önce guatr ameliyatı oldum. Ses teli felci olmuş cift taraflı, su anda cok zor durumdayım, zor nefes alıyorum, cabuk yoruluyorum, konuşurken zorlanıyorum. Uykuda cok horlama oluyor, yiyecekler nefes borusuna gidiyor, bunun bir tedavisi var mı? Lütfen yardımcı olun hocam bilgi verirseniz sevinirim Allah rızası için saygılar sunarım.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. İki taraflı ses teli felci olan hastalarda yapılan tedavinin amacı, hareket kısıtlılığı olan ses tellerinden birisini diğerinden uzaklaştırmak, bu sayede hastanın daha iyi nefes almasını sağlamaktır. Bunu başarabilmek için açık ya da endoskopik cerrahiler kullanılabilir. En sık uygulanan teknikler ağız içerisinden lazer ve dikiş teknikleri kullanılarak uygulanan yöntemlerdir. Konu hakkında daha detaylı bilgiye internet sitemizde yer alan "İki Taraflı Ses Teli Felci" sayfasından ulaşabilirsiniz. Sizin için hangi tedavi yönteminin daha uygun olacağını anlayabilmemiz için 0 312 284 28 88 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya randevu sayfamızdan muayene randevusu alabilirsiniz. Saygılarımla.

 1. H
  - H...e... 5 ay önce

  Hocam merhaba. Benim öksürdüğümde veya yüksek seslerde sol kulağımdan patırtı sesleri geliyor. Çok rahatsız oluyorum. Doktora gittim burnumun içi yapışık ondan dediler, ameliyat oldum ama tekrar oldu. Acaba nörolojik bir şey mi ki, cevaplarsanız sevinirim, iyi günler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Hazal Hanım. Nörolojik bir sorun olma olasılığının çok çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Bu tür şikayetler genellikle burun içerisi (septum, konkalar, burun içi mukozası), sinüsler, geniz (nazofarinks), Östaki tüpü ve orta kulak kaynaklıdır. Detaylı bir kulak burun boğaz muayenesi olmanızı öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. F
  Konuşurken sesim kısık çıkıyor - F...a... 5 ay önce

  Benim şikayetim konuşurken sesim kısık çıkıyor ama ben farketmiyorum karşımdaki insanlar fark ediyor fazla tükürük salgıladığım için karşıdaki beni bazen anlamıyor yardım ederseniz çok mutlu olurum

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Sorunuzda üç ayrı klinik problemden bahsediyorsunuz. Konuşurken sesinizin kısık çıkmasının farklı nedenleri olabilir. Bunun için "Ses Kısıklığı" başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sizin bunu fark etmiyor olmanız kendi sesinizi yeterli işitmeniz ile ilgili bir problemden kaynaklanabilir. Tükürük salgısını arttıran azaltan birçok hastalık ve ilaç - yiyecekler - sıvı alımı miktarı gibi değişken mevcuttur. Tüm bu sorunlara neden olan problemlerin belirlenmesi ve doğru tanı alıp tedavinizin planlanabilmesi için tam bir kulak burun boğaz ve baş boyun muayenesi olmanız ve ardından gerekirse bazı tetkiklerini yapılması uygun olur. Randevu için bize 0 312 284 28 88 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

 1. e
  Burundan nefes alırken sorun - e... 5 ay önce

  Hocam merhaba. Burundan nefes alırken bazen sorun yaşıyorum. Burun eti şişmesi mi yoksa alerji mi bilmiyorum. Bu sorunların sonucunda burun ucunda şişme olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Burun tıkanıklığının en sık nedenleri burun ortasında yer alan kıkırdak ve kemikteki eğrilikler (septum deviasyonu) ile burun içinde dış duvarda yer alan konkalarda (burun eti) büyümelerdir. Burun eti büyümesinin nedenlerinin bir kısmı alerjiktir. Nefes alma sorununuzun nedeni, endoskopik burun muayenesi ile belirlenebilir ve tedavisi planlanabilir. Çok geçmiş olsun.

 1. V
  - V...M... 5 ay önce

  Hocam hayırlı akşamlar benim ses tonum doğuştan boğuk gibi bir şey yani normal değil geldim 34 yaşıma bu şekilde yaşadık ama son zamanlarda daha da kötüye gidiyor gibi hissediyorum kötüye gittikçe ben de daha kötü hissediyorum özgüven yerlerde bazen sesim çıkmıyor heyecandan var mıdır bir tedavisi hocam hayırlı akşamlar

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Hayırlı günler. Sesinizdeki sorunun neden kaynaklandığı detaylı bir muayene ile anlaşılabilir. Tam bir Kulak Burun Boğaz Baş Boyun muayenesi, ses tellerinizin yüksek teknolojik ekipmanlarla incelenmesi (videolaringostroboskopi ve distal çipli fleksibl endoskopi gibi), subjektif ve objektif ses değerlendirmesi, bu muayenenin parçalarıdır. Sorunun nedeni anlaşıldıktan sonra ses kalitenizi arttırmak için ne yapabileceğimizi anlayabiliriz. Çok geçmiş olsun. Bize her zaman 0 312 284 28 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 1. A
  Akciğer ameliyatı ve ses kısıklığı - A...K... 6 ay önce

  Selam hocam kolay gelsin ben 2017 mart ayında akciğer ameliyatı oldum ameliyat esnasında ses tellerim zarar gördü ve sesim kısıldı ve tiz cikiyor doktor duzelecek dedi fakat 4 yil oldu duzelmedi ameliyatla yada tedavi bile bu sorun çözülür mü çok sorun yaşıyorum yardım ci olursanız sevinirim

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Selam. Öncelikle çok geçmiş olsun. Elbette, akciğer cerrahisi sonrası ses teli felci olan hastalarda ses terapisi, ses teli dolgusu ve tiroplasti ameliyatı ile ses kalitesini arttırmak mümkündür. Sevgi ve saygılarımla.

 1. E
  Kristal Oynması - E...A... 7 ay önce

  Hocam İyi Günler Benim 1.5 Senedir Vertigo Şikayetim Var 2 Kulak Kristallerimde Oynama Var Denge Testi Yaptırdım. İlaç larda fayda etmedi. İş İçin Sağlık Raporu İstediklerinde (Güvenlik bekçilik polislik vb) engel oluyor Çözümü Varmıdır

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Emirhan Bey. Vertigonun çok farklı sebepleri olabilir. Bu konuda kısa bir makalemizi https://www.drhaldunoguz.com/bas-donmesi-vertigo adresinden okuyabilirsiniz. Sizdeki neden ya da nedenlerin ne(ler) olduğunu anlayabilmemiz için kulak burun boğaz muayenenizin yanı sıra, odyolojik, vestibüler, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyabiliriz. Tanınızın koyulmasının ardından tedavinizi planlanabilir. 0 312 284 28 88 numaralı telefondan randevu alarak tanı ve tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. M
  Boğazda yanma - M...T... 7 ay önce

  Hocam.mrblar.malatyadan yazıyorum kısaca anlatayım.şikayetim boğazda yanma 5 aydır geçmiyor.endoskopide yaptrdım kbb iki üç dr gittim çare olmadılar..bişe yok dediler reflü ilacı verdiler genellikle.ama sorun dvm ediyor çıkıp gelsem yardımcı olurmusunuz.saygılarımla..

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Elbette. Musa Bey, ne zaman isterseniz gelebilirsiniz. Geleceğiniz gün ve saati asistanım ile birlikte belirlerseniz Ankara'da kalmanız gereken zamanı sizin için olabildiğince kısaltır, kolaylaştırırız. Telefon numaramız 0 312 284 28 88. Çok geçmiş olsun.

 1. F
  Enfeksiyon sonrası boğazda takılma hissi - F...D... 7 ay önce

  Merhabalar hocam, ben 4 ay önce koronavirüs geçirdim ancak virüs döneminde boğazımdan hiçbir sorun yaşamadım. Sona favirapavir hapını(40.) aldığımda boğazımda takılmış gibi oldu bende gitmesi için sayısız gargara yutkunma yaptım gırtlağımı sağa sola yukarı aşağı durmadan oynattım. O günden bugüne o his geçmedi aksine 4 aydır boğazda kuruluk burun tıkanıklığı boğazda takılma hissi geniz akıntısı geçmedi. 2-3 kbb gittim bişey yok dediler, endoskopi oldum reflü yok antral gastrit olmuş stresten dedi sonra bir başka kbb gittim hafif boğaz refün var dediler. Artk antidepresana başladım psikolojik mi diye o da geçirmedi. 1 aydrı nexium ve gaviscon kullanıyorum onlar da pek etki göstermedi. Hocam size sorunum ne olabilir lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Furkan Bey. Hastalık sonrası boğazda takılma hissi bazen kalıcı ya da uzun süreli olabilir. Bunun en sık nedenleri arasında rinit ve sinüzite ikincil geniz akıntısı, boğaz reflüsü, alışkanlık gereği sık boğaz temizleme hareketi ve bunun üst solunum yolu mukozasında yarattığı tahriş sayılabilir. Endoskopik olarak tüm üst solunum yolunuzun değerlendirilebileceği bir muayene olmanız (fleksibl nazofaringolaringoskopi gibi) ve gerekirse görüntüleme tetkiklerinizin yapılması faydalı olacaktır. Çok geçmiş olsun.

 1. M
  Ses tellerinde felç ve lazer kordotomi - M...G... 7 ay önce

  Merhaba hocam ben 2011 yılında guatr ameliyatı oldum ses tellerim felç oldu 2 ay sonra çektiğim sıkıntılar yüzünden trakeostomi açıldı. 2012 yılında ise lazer kordotomi ameliyati oldum bogazimdaki delik kapandı o zamandan beri çok fazla sıkıntım olmadı ama birden ne olduysa bir aydır sesimde kisilma ve solunumda sıkıntı yaşıyorum hastanede yattım sonra ameliyat dediler üniversitesiye gönderdiler oradada bir sonuç alamadım lazer kordotomi ameliyati denildi hocam ben bu ameliyatı 2012de oldum tekrar bu ameliyata gerek duyulur mu

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Müzeyyen Hanım, öncelikle çok geçmiş olsun. İki taraflı ses teli felci olan hastalarda solunum sıkıntısını ortadan kaldırabilmek için ses tellerini birbirinden uzaklaştırıcı ameliyatlar uygulanır. Bunlardan birisi lazer kordotomidir. Ne yazık ki, cerrahi sonrası yıllarda her hastada ses telleri arasında nefes almayı sağlayan açıklık aynı düzeyde kalmaz. Bazı hastalarda tekrar ameliyatla ses tellerinin birbirinden uzaklaştırılması gerekebilir. Sizin durumunuzda ne yapılması gerektiğini anlayabilmemiz için sizi muayene etmeli ve solunum kapasitenizi değerlendirmeliyiz. Saygılarımla.

 1. İ
  - İ...Y... 7 ay önce

  İyi günler. Benim tekrarlayan burun kanaması sorunum var. Bir çok kez doktora gittim. Gümüş nitratla yakıp gönderiyorlar. Ama tekrar kanıyor. Bunun başka ve kalıcı bir tedavisi var mı? Ben Edirne'de memurum. Ama isterseniz Ankara 'ya gelebilirim. Kurtulmak istiyorum bu hastalıktan.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Çok farklı nedenlerle burun kanaması görülebilir. Burun kanamasının en sık nedenleri ciddi bir sağlık sorunu oluşturmayan solunan havanın kuru olması, geçirilmekte olan bir üst solunum yolu enfeksiyonu, burun bölgesindeki anatomik ve fizyopatolojik anormallikler (damarların yüzeye yakın olması, burun etlerinin büyük olması, burun kıkırdak ve kemik eğriliği, sinüzit …) gibi nedenlerdir. Ancak bazı durumlarda hipertansiyon, burun içerisindeki iyi ya da kötü huylu hastalıklar, kanamaya yatkınlık yaratan sistemik hastalıklar gibi önemli nedenleri de olabilir. Burun kanaması hakkında https://www.drhaldunoguz.com/burun-kanamasi sayfamızda kısa bilgileri görebilirsiniz. Uygun olduğunuz ilk fırsatta detaylı muayenenizi yapmak üzere sizi kliniğimize bekliyoruz. Saygılarımla.

 1. S
  Sulkus Vokalis - S...y... 8 ay önce

  Merhaba hocam, sulcus vokalis hastasıyım, ve bulunduğum ilde tedavi edilmediğini söylediler baska bir yerde hastaneye gittim ses terapisi ile düzelmeyeceğini enjeksiyon ile ses tellerinin arasına dolgu yapılacağını söylediler, fakat kalıcı bir tedavi olmadığını söylediler kalıcı bir tedavisi mevcut mu

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Sulkus vokalis hastalarındaki tedavi alternatifleri kısa süreli enjeksiyon, uzun süreli enjeksiyon, açık (boyundan) ses teli ameliyatı (tiroplasti) ve ses terapisi olarak özetlenebilir. Her hastada seçeceğimiz tedavi yöntemi hastanın sulkusunun derinliğine, karşılıklı ses tellerinin kapanabilme kapasitesine ve hastanın sesinin mevcut durumuna göre değişkenlik gösterir. Sizin için hangi tedavi seçeneklerinin uygun olabileceğini anlayabilmemiz için sizi muayene etmeli ve ses değerlendirmenizi yapmalıyız. Saygılarımla.

 1. A
  Ağızdan Nefes Alma - A...O...D... 9 ay önce

  Merhaba hocam iyi geceler. Ben Ali Osman Duyuran. 23 yaşındayım. Sizi internetten buldum. Uyurken ve gündelik hayatımda sürekli olarak ağzımdan nefes alıyorum. Bunun nedenini ve nasıl burundan nefes alma alışkanlığı kazanmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Ali Osman Bey. Devamlı ağızdan nefes almanın en sık görülen nedeni burunda tıkanıklık olmasıdır. Burun tıkanıklığının en sık nedeni burunu ikiye ayıran duvarın yani burun septumunun eğri olmasıdır. Septum eğriliği ile ilgili bilgileri bu bağlantıyı tıklayarak görebilirsiniz: Septum Deviasyonu Burun tıkanıklığının diğer nedenleri hakkında ise bu sayfayı okuyabilirsiniz: Burun Tıkanıklığı Sizdeki asıl nedenin ne olduğunun anlaşılabilmesi için endoskopik kulak burun boğaz muayenesi olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dileklerimle.

 1. S
  Kulak Tüpü Sonra - S...Ö... 9 ay önce

  Kulak tüpü çıkarıldıktan sonra kulağa konulan sigara kağıdının zarı onarma olasılığı nedir hocam birde nelere dikkat etmeliyiz

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Öner, Kulak zarında olan küçük ve temiz delinmelerde, kulak zarı üzerine destekleyici bir katman koyulması iyileşme olasılığını arttırır ve hızlandırır. Bu dönemde kulağın kuru tutulması, su ile temasından kaçınılması iyi olur. Birkaç haftalık bir takibin ardından bu tedavinin yeterli olup olmadığı anlaşılabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. B
  Sinüzit Ameliyatı - B... 9 ay önce

  Merhaba efendim sinüzit tedavisi ameliyati var mı acaba bende sinüzit var ve gercekten çok zor durumdayım her türlü ilacı kullandım ama geçmiyor son çare ameliyat eğer kesin sonuç verirse ameliyat beni bilgilendirirseniz sevinirim bunun masrafida ne olur onuda söylerseniz sevinirim teşekkürler 🤲

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Bilmez, Evet, sinüzit tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kısa süreli sinüzitler (akut ve subakut sinüzit) ilaç tedavisi ile tamamen tedavi edilebilir. Uzun süreli (kronik) sinüzit ise cerrahi olarak tedavi edilebilir. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği muayene ve ameliyat ücretleri hakkında internet üzerinden bilgi paylaşamıyoruz. Güncel muayene ücretimizi 0 312 284 28 88 ve 0 531 431 06 94 numaralı telefonlardan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz. Muayenenizin ardından ameliyat gerektiği anlaşılırsa sizin için gerekli olacak ameliyatın içeriği ve ücreti hakkında detaylı olarak bilgi verilecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 1. Ö
  Ses Kısıklığı - Ö...K... 9 ay önce

  Hocam kolay gelsin. Bundan 2 ay önce ani ses kısıklığı başladı bende. Yapılan muayene sonucunda sol taraftaki ses telinin felç olduğu anlaşıldı. Yalnız nedeni tespit edilemedi.  Ayrıca çekilen tomografi sonucunda da sol diyaframın eleve ve fıtık olduğu anlaşıldı. Ses terapisine gittim. ordan da bir sonuç alamayınca terapi de kesildi. Hocam ses teli ile diyaframın birbiriyle bir bağlantısı var mıdır ve tedavisi mevcut mu acaba? Bulunduğum ildeki doktorlar da yapabilecek bir şey yok artık diyorlar. Bu konu da bize yardımcı olabilme imkanınız var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Korkmaz, Tek taraflı ses teli felci olan hastalarımızın yaşam kalitesini arttırmak için farklı alternatifler mevcut. Hangi hastamız için hangi yaklaşımın daha uygun olabileceğine hastamızın ses değerlendirmesi ve videolaringostroboskopik muayenesinin ardından karar verebiliyoruz. Bu konu hakkında kısa bilgileri https://www.drhaldunoguz.com/tek-tarafli-ses-teli-felci adresinde bulabilirsiniz. Muayene randevusu için 0 312 284 28 88 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle. 

 1. X
  Havuz Sonrası Kulak Ağrısı - X... 9 ay önce

  Merhabalar; kuzenim havuza girmişti daha sonradan kulak ağrısı oldu geçer diye bekledik doktora gitmedik sonradan daha çok şiddetlendi acile götürdük kulak iltihabı olduğunu söylediler kulak damlası antibiyotik ve ağrı kesici verildi yalnız işe yaramadı 2 gün sonra kbb ye götürdük 3 adet farklı damla verildi ağrı kesici ve yine antibiyotiğe devam etmemiz söylendi. Ama yine işe yaramadı geceleri uyuyamıyor ve hiçbir şekilde ağrısı geçmiyor daha da şiddetleniyor. Damlayı damlattığımızda da zaten kulağından içeriye gitmiyor tekrar dışarı çıkıyor. Tek kulağı ağrıyordu şimdi ikiside ağrıyor. İyileşmeye dair hiçbir şey olmadı ne yapabiliriz lütfen yardım edin.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Bahsettiğiniz durum dış kulak yolu iltihabı (eksternal otit) adı verilen bir durumdur. Bazen tedaviye çok dirençli olabilir. Tedavisi uzun sürebilir. Bazen beraberinde orta kulak enfeksiyonu da oluşabilir. Çok nadiren dış kulak yolu iltihabı çok ciddi hale gelebilir. Yakın takibi gereklidir. Bazı durumlarda sık sık dış kulak kanalının hekim tarafından temizlenmesi gerekebilir. Hastanızın doğru tanısının ne olduğuna karar verilebilmesi ve tedavisinin uygun şekilde yürütülebilmesi için lütfen bir KBB uzmanına muayene olunuz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. A
  Burunda Polip - A...N... 9 ay önce

  Saygıdeğer Hocam, öncelikle işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Sizlerden küçük bir tavsiye rica edeceğim. Babamın burnunda polip dokusu var. Malesef covid-19 nedeniyle cerrahi operasyon mümkün değil. Nefes alamıyor ve çok zorlanıyor. Çok çaresiziz size danışmak istedim. Doğal yöntemler veya önerdiginiz ilaç var mıdır acaba ? Cevap verirseniz cok sevineceğim. Şimdiden çok teşekkur ediyorum. Kolaylıklar diliyorum.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Ayşe Nur Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Sizin de çok iyi anlayabileceğiniz üzere, hastayı muayene etmeden, gerek tıbbi öz geçmişine gerekse mevcut muayene bulguları ve tetkiklerine hakim olmadan herhangi bir tedavi önermek faydalı ve etik olmaz. Babanızın bilinen herhangi bir hastalığı yoksa, geçirdiği önemli bir cerrahi yoksa, halen herhangi bir tedavi almıyorsa burun içerisine steril deniz suyu spreyleri ve yine burun içi steroid içeren spreyleri düzenli kullanması kendisini bir miktar rahatlatabilir. Salgın süreci gerçekten zorlu, umarım ilk fırsatta bir araya gelip kendisi için en doğru olacak tedaviyi planlayarak gereğini yaparız. Saygılarımla.

 1. M
  Nefes Darlığı - M...F...K... 9 ay önce

  Hocam merhaba, sizden yardımcı olmanızı istediğim bir konu var yardımcı olursanız minnettar kalırım. Hocam ben üniversite öğrencisiyim Ankara da yaşıyorum ve Bartın da üniversite okuyorum. Yaklaşık 4 senedir her Ankaradan Bartına gittiğimde belli dönemlerde mutlaka grip felan olurdum . Son olarak virüs salgınından öncede böyle bir durum ile karşılaştım ve sağlık ocağına gittim çok fazla geniz akintim olduğunu ve kurutulması gerektiği söylendi ve doktorum suda eritilen sabahları içtiğim vitamin şekilinde bir ilaç verdi bir süre kullandım iyi gibi olduktan sonra bıraktım. Daha sonra 16 martta Ankaraya dönmek zorunda kalınca geldiğim gibi geniz akintim felan yeniden başladı ve tekrar sağlık ocağına gittim antibiyotik verildi bu sefer tam olarak kullandım ve düzeldim. Ancak bir kaç gün sonra oturdugum yerden nefes darlığı çekmeye başladım çeşitli araştırmalar yaptım bir psikolog ile görüştüm ve bu durumu aklimdan atarak rahatladım. Bu yaklaşık 20 gün önce oldu ancak o günden sonra 15 gün evden hiç dışarı çıkmadım. Sonra 2 saat kadar arkadaşlarım ile parkta eldiven maske takılı şekilde oturduk o günün akşamında benim içinde tekrar bir korku oluştu işte dışarı çıktım kalabalıktı ya birşey olduysa felan derken akşam nefes sorununu tekrar yavaş yavaş yaşamaya başladım yaklaşık 6 gün oldu ilk 4 gün farklı olarak gün ortasında veya gece uyuduktan sonra sabah kalktıgımda sanki burnum tamamen tıkanmış gibi okuyor fakat pencereyi açıp odayı havalandirinca geçiyor. Herhangi bir öksürük ateş ile karşılaşmadım 189 danışma hattını aradım onlarsa bu durumda hastaneye başvurmama gerek olmadığını söyledi hocam siz ne dersiniz acaba eğer evde kalmaya devam edeceksen rahatlamama yardımcı bitkisel birşey önerebilirmisiniz. Yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sevgili Muhammed, bahsettiğin burun tıkanıklığı şikayeti tek başına COVID ile ilgili bir sorun olduğunu düşündürmüyor. Bu konu ile ilgili en detaylı bilgilere https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsin. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi bir sorun hissedersen bir hastaneye giderek muayene olman ve ihtiyaç duyulursa testinin yapılması endişeni azaltabilir. 15 gündür başkalarına temas etmeden evde isen ve bahsettiğimiz olumsuz şikayetler yoksa endişe etmene gerek yok. Papatya çayı ve ıhlamur gibi bitki çayları rahatlatıcı olabilir. Günde 2’den fazla olmamak üzere bitki çayı içebilirsin. Tıbbi bir tedavi için bir psikiyatrist desteği alabilirsin. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. H
  Kulak Çınlaması - H...G...C... 9 ay önce

  Hocam saygılar.Eşimde 5,6 aydır süren bir kulak çınlaması var ilk önce olduğu zaman hekime başvurduk işitme testi kulak ici muayenin temiz olmasiyla birlikte yine de bir ilaç verip yolladılar fakat bu çınlamalar hiç geçmedi bunun bir tedavisi bile olmadığı söylendi ve malesef eşim bununla epeydir idare etti fakat bu geçtiğimiz Pazartesi birden bire eşimde sol kulakta anı işitme kaybı oldu hemen hekime gittik işitme testinde ve muayeneyle birlikte ani işitme kaybı kondu kortizonlu Ilaç tedavisine başladık fakat 5.gün olmasına karşın eşimde hicbir iyileşme yok ben size zonguldak tan yazıyorum acilen bize yardım etmenizi rica ediyorum size gelmemimizi önerirseniz biz geliriz hocam şimdiden teşekkürler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Civan, öncelikle çok geçmiş olsun. Ani işitme kaybı, önemli bir kulak burun boğaz acilidir. Tedavisinde en etkili yöntem bahsettiğiniz steroidli (kortizonlu) ilaçlardır. Ne yazık ki hangi hastaların tedaviden fayda göreceği önceden kestirilemez. Hastanın yaşına, işitme kaybının derecesi, tipi ve süresine, beraberindeki diğer şikayetlere (kulak çınlaması, baş dönmesi gibi) göre her hasta için tedavisi ayrı ayrı planlanır. Hastanın mevcut durumunu ve ilaç etkisini takip etmek için kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri gerekli olabilir. Hastanın ilaca cevabına göre ilaçların farklı yollardan verilmesi ve hiperbarik oksijen gibi yöntemler gündeme gelebilir. Ani işitme kaybı ile ilgili kısa bilgilere https://www.drhaldunoguz.com/ani-isitme-kaybi/ adresinden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.

 1. H
  Yemek Borusunda Yanma, Ağız Kokusu - H...y... 9 ay önce

  Merhabalar doktor bey yardımcı olursanız çok sevinirim boğazım ve yemek borumda yanma oluyo agzimin kötü koktuğunu hissediyorum boğaz reflusu denildi.bundan kaynaklımi bu koku yanmadan ziyada bu koku beni çok kötü yapıyor..ilaçlarla geciyormu hepmi böle kalcam

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yılmaz, boğaz ve yemek borusunda yanma ve ağız kokusunun nedeni boğaz reflüsü (laringofaringeal reflü) olabilir. Ağız hijyeni ile ilgili sorunlar, diş ve dişeti sorunları, burun tıkanıklığına bağlı rekürren tonsillit ya da farenjit, geniz akıntısı, bazı metabolik hastalıklar da ağız kokusuna yol açabilir. Detaylı bir kulak burun boğaz muayenesinin ardından belirlenebilen bir nedeni olan ağız kokusu genellikle ilaçlarla gayet iyi tedavi edilebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. S
  Çocuklarda Tekrarlayan Öksürük - S...c... 9 ay önce

  Hocam merhaba içinde bulunduğumuz durumdan dolayı oğlumu doktora götürmüyorum benim 4 yaşındaki oğlum yaklaşık 2 aydır 1 dakikada 2 kere yarım öksürüyor ateşi yok sağlıklı boğazında bir şey varmı soruyorum yok diyo hiç bir şikayeti yok neden yarım öksürdüğünü anlamıyorum devamlı bu böyle başta alışkanlık olmuş bi zaman sonra unutur dedim ama devam ediyor ne yapmam lazım hangi bölümüm doktoruna götürmem lazım cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Sultan Hanım. Bahsettiğiniz yaş grubunda tekrarlayan öksürük ve boğaz temizlemenin en sık nedeni geniz akıntısıdır. Bu duruma en sık geniz eti, rinit va laringofaringeal reflü yol açar. Elbette, başka nedenler de olabilir. Ateşi ve solunum sıkıntısı yoksa bu acil bir durum değildir. Ancak, yaklaşık iki aydır sürdüğünüzü belirttiğiniz için mutlaka muayene edilmesi uygun olur. Önce Kulak Burun Boğaz, ardından gerekli olursa bir Çocuk Göğüs Hastalıkları muayenesi uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. A
  Burun Tıkanıklığında Ses Değişimi - A...Y... 9 ay önce

  Merhaba Haldun Bey, benim sesimle ilgili bazı sıkıntılarım var, renksiz bir ses tonu ve seslerin çıkışında (özellikle s ve z) sorunlar yaşıyorum, tedavisi mümkün müdür acaba? ( Bilgi olarak, 5 yaşında bademcik ameliyatı olmuşum, geceleri uykuda boğaz kuruluğu ve nefes almada zorluk çekiyorum- acaba bunlarda bir etken midir?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sevgili Ahmet Bey, boğaz kuruluğu ve nefes almada güçlük şikayetleriniz bize burun tıkanıklığı yapan bir rahatsızlığınız olabileceğini düşündürüyor. Burun tıkanıklığı, çok değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlarla ilgili kısa bilgileri https://www.drhaldunoguz.com/burun-tikanikligi sayfamızda görebilirsiniz. Etkin burun solunumunun yapılamaması, ses rezonansını ve berraklığını da olumsuz etkileyebilir. Salgının etkileri azaldıktan sonra bir gün muayenenizi yapar, sorunun kaynağının ne olduğunu anlayarak tedavinizi planlayabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. S
  Hafif Kulak Çınlaması - S...g... 9 ay önce

  Hocam yaklaşık 1 ay once kulaklarım tıkanmıştı. Bende 5 gün kadar gliserin kullanmıştım. Biraz açılır gibi sonra gliserin kullanımının 3. günü sol kulağım çınlamaya başladı. 2 gün devam etti. Sonra kbb hekimi temizledi. 2 si de açıldı şükür. Çınlamada geçti sandım. Eve geldiğim de çınlama çok az vardı. Dr . Vasoserc verdi biraz kullandım. Sonra başka bi hastaneye kontrole gittim tekrardan . Basınç testi ve işitme testi yapıldı. Sefal fort yazdılar. Kullandım şimdi de sol kulağımda çok hafif bi tiz ses var hocam yattığında hissediyorum . Sülük veya akupunktur ise yarar mı görüşleriniz nelerdir

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Güven, bahsettiğiniz şekilde sadece sessiz ortamda fark edilen hafif şiddette kulak çınlaması genellikle herhangi ciddi bir soruna işaret etmez. İşitme testininizin yapıldığını söylemişsiniz, eğer sonucu normal ise, bir süre şikayetinizi takip ediniz. İşitmede azalma, kulakta ağrı, akıntı ya da çınlamanın şiddetinde bir artma olursa mutlaka tekrar KBB muayenesi olunuz. Bahsettiğiniz iki tedavi yönteminin etkinliğini bilimsel olarak gösteren herhangi bir çalışma bilmiyorum, bu nedenle hastalarıma önermiyorum. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla.

 1. B
  Kulak Arkasında Beze - B...d... 9 ay önce

  Doktor bey merhaba kızım 8 yaşında kulak arkasında hemen sert kısmında bi beze oluştu 6x2mm çapında.6 ay önce çıkmıştı ve hala düzelmedi büyüme yapmıyor sanırım sürekli takip ediyorım ateş vs başka bir rahatsızlığı yok. ultrasoon yapıldığı gün sedimentasyon tam üst sınırda çıkmıştı o gün biraz ateşliydi.o günden beri hiç rahatsızlık geçirmedi. şişlik kötü bişey olur mu?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Bahsettiğiniz boyutta bir şişlik genellikle orada yer alan lenf bezesinden kaynaklanmakla birlikte başka nedenleri de olabilir. Ultrason yapıldığına göre endişe etmenize gerek yok. Sıkıntılı bir şey olsa doktorunuz size mutlaka bilgi verirdi. Söylediğiniz boyutlar da normal sınırlar içerisinde. Şişliğin boyutunda bir artış, üzerinde artan kızarıklık – ısı artışı, akıntı gibi ek bir problem olmazsa endişe etmenize gerek yok. Salgın sonrası muayene edilip herhangi bir sorun olmadığıdan emin olmak iyi olur. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla.

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.