Doktorunuza Sorun

Aklınıza takılan, sık sorulan soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz. Siz de Prof.Dr. Haldun Oğuz’a danışmak için sorularınızı gönderebilirsiniz. Burada verilen cevapların sizi muayene etmeden sadece genel bir yaklaşımı ifade edebileceğini, mevcut rahatsızlığınız ile ilgili tanı konulabilmesi ve tedavi planlanabilmesi için muayene randevusu alarak muayeneye gelmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu formu doldurarak soru soran ve bilgi paylaşan hastalarımız, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ekteki metni okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Aşağıdaki formu kullanarak sorular içerisinde arama yapabilirsiniz.

 1. S
  Sulkus Vokalis - S...y... 2 hafta önce

  Merhaba hocam, sulcus vokalis hastasıyım, ve bulunduğum ilde tedavi edilmediğini söylediler baska bir yerde hastaneye gittim ses terapisi ile düzelmeyeceğini enjeksiyon ile ses tellerinin arasına dolgu yapılacağını söylediler, fakat kalıcı bir tedavi olmadığını söylediler kalıcı bir tedavisi mevcut mu

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Sulkus vokalis hastalarındaki tedavi alternatifleri kısa süreli enjeksiyon, uzun süreli enjeksiyon, açık (boyundan) ses teli ameliyatı (tiroplasti) ve ses terapisi olarak özetlenebilir. Her hastada seçeceğimiz tedavi yöntemi hastanın sulkusunun derinliğine, karşılıklı ses tellerinin kapanabilme kapasitesine ve hastanın sesinin mevcut durumuna göre değişkenlik gösterir. Sizin için hangi tedavi seçeneklerinin uygun olabileceğini anlayabilmemiz için sizi muayene etmeli ve ses değerlendirmenizi yapmalıyız. Saygılarımla.

 1. A
  Ağızdan Nefes Alma - A...O...D... 3 hafta önce

  Merhaba hocam iyi geceler. Ben Ali Osman Duyuran. 23 yaşındayım. Sizi internetten buldum. Uyurken ve gündelik hayatımda sürekli olarak ağzımdan nefes alıyorum. Bunun nedenini ve nasıl burundan nefes alma alışkanlığı kazanmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Ali Osman Bey. Devamlı ağızdan nefes almanın en sık görülen nedeni burunda tıkanıklık olmasıdır. Burun tıkanıklığının en sık nedeni burunu ikiye ayıran duvarın yani burun septumunun eğri olmasıdır. Septum eğriliği ile ilgili bilgileri bu bağlantıyı tıklayarak görebilirsiniz: Septum Deviasyonu Burun tıkanıklığının diğer nedenleri hakkında ise bu sayfayı okuyabilirsiniz: Burun Tıkanıklığı Sizdeki asıl nedenin ne olduğunun anlaşılabilmesi için endoskopik kulak burun boğaz muayenesi olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dileklerimle.

 1. S
  Kulak Tüpü Sonra - S...Ö... 3 hafta önce

  Kulak tüpü çıkarıldıktan sonra kulağa konulan sigara kağıdının zarı onarma olasılığı nedir hocam birde nelere dikkat etmeliyiz

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Öner, Kulak zarında olan küçük ve temiz delinmelerde, kulak zarı üzerine destekleyici bir katman koyulması iyileşme olasılığını arttırır ve hızlandırır. Bu dönemde kulağın kuru tutulması, su ile temasından kaçınılması iyi olur. Birkaç haftalık bir takibin ardından bu tedavinin yeterli olup olmadığı anlaşılabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. B
  Sinüzit Ameliyatı - B... 3 hafta önce

  Merhaba efendim sinüzit tedavisi ameliyati var mı acaba bende sinüzit var ve gercekten çok zor durumdayım her türlü ilacı kullandım ama geçmiyor son çare ameliyat eğer kesin sonuç verirse ameliyat beni bilgilendirirseniz sevinirim bunun masrafida ne olur onuda söylerseniz sevinirim teşekkürler 🤲

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Bilmez, Evet, sinüzit tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kısa süreli sinüzitler (akut ve subakut sinüzit) ilaç tedavisi ile tamamen tedavi edilebilir. Uzun süreli (kronik) sinüzit ise cerrahi olarak tedavi edilebilir. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği muayene ve ameliyat ücretleri hakkında internet üzerinden bilgi paylaşamıyoruz. Güncel muayene ücretimizi 0 312 284 28 88 ve 0 531 431 06 94 numaralı telefonlardan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz. Muayenenizin ardından ameliyat gerektiği anlaşılırsa sizin için gerekli olacak ameliyatın içeriği ve ücreti hakkında detaylı olarak bilgi verilecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 1. Ö
  Ses Kısıklığı - Ö...K... 3 hafta önce

  Hocam kolay gelsin. Bundan 2 ay önce ani ses kısıklığı başladı bende. Yapılan muayene sonucunda sol taraftaki ses telinin felç olduğu anlaşıldı. Yalnız nedeni tespit edilemedi.  Ayrıca çekilen tomografi sonucunda da sol diyaframın eleve ve fıtık olduğu anlaşıldı. Ses terapisine gittim. ordan da bir sonuç alamayınca terapi de kesildi. Hocam ses teli ile diyaframın birbiriyle bir bağlantısı var mıdır ve tedavisi mevcut mu acaba? Bulunduğum ildeki doktorlar da yapabilecek bir şey yok artık diyorlar. Bu konu da bize yardımcı olabilme imkanınız var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Korkmaz, Tek taraflı ses teli felci olan hastalarımızın yaşam kalitesini arttırmak için farklı alternatifler mevcut. Hangi hastamız için hangi yaklaşımın daha uygun olabileceğine hastamızın ses değerlendirmesi ve videolaringostroboskopik muayenesinin ardından karar verebiliyoruz. Bu konu hakkında kısa bilgileri https://drhaldunoguz.com/tek-tarafli-ses-teli-felci adresinde bulabilirsiniz. Muayene randevusu için 0 312 284 28 88 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle. 

 1. X
  Havuz Sonrası Kulak Ağrısı - X... 3 hafta önce

  Merhabalar; kuzenim havuza girmişti daha sonradan kulak ağrısı oldu geçer diye bekledik doktora gitmedik sonradan daha çok şiddetlendi acile götürdük kulak iltihabı olduğunu söylediler kulak damlası antibiyotik ve ağrı kesici verildi yalnız işe yaramadı 2 gün sonra kbb ye götürdük 3 adet farklı damla verildi ağrı kesici ve yine antibiyotiğe devam etmemiz söylendi. Ama yine işe yaramadı geceleri uyuyamıyor ve hiçbir şekilde ağrısı geçmiyor daha da şiddetleniyor. Damlayı damlattığımızda da zaten kulağından içeriye gitmiyor tekrar dışarı çıkıyor. Tek kulağı ağrıyordu şimdi ikiside ağrıyor. İyileşmeye dair hiçbir şey olmadı ne yapabiliriz lütfen yardım edin.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Bahsettiğiniz durum dış kulak yolu iltihabı (eksternal otit) adı verilen bir durumdur. Bazen tedaviye çok dirençli olabilir. Tedavisi uzun sürebilir. Bazen beraberinde orta kulak enfeksiyonu da oluşabilir. Çok nadiren dış kulak yolu iltihabı çok ciddi hale gelebilir. Yakın takibi gereklidir. Bazı durumlarda sık sık dış kulak kanalının hekim tarafından temizlenmesi gerekebilir. Hastanızın doğru tanısının ne olduğuna karar verilebilmesi ve tedavisinin uygun şekilde yürütülebilmesi için lütfen bir KBB uzmanına muayene olunuz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. A
  Burunda Polip - A...N... 3 hafta önce

  Saygıdeğer Hocam, öncelikle işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Sizlerden küçük bir tavsiye rica edeceğim. Babamın burnunda polip dokusu var. Malesef covid-19 nedeniyle cerrahi operasyon mümkün değil. Nefes alamıyor ve çok zorlanıyor. Çok çaresiziz size danışmak istedim. Doğal yöntemler veya önerdiginiz ilaç var mıdır acaba ? Cevap verirseniz cok sevineceğim. Şimdiden çok teşekkur ediyorum. Kolaylıklar diliyorum.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Ayşe Nur Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Sizin de çok iyi anlayabileceğiniz üzere, hastayı muayene etmeden, gerek tıbbi öz geçmişine gerekse mevcut muayene bulguları ve tetkiklerine hakim olmadan herhangi bir tedavi önermek faydalı ve etik olmaz. Babanızın bilinen herhangi bir hastalığı yoksa, geçirdiği önemli bir cerrahi yoksa, halen herhangi bir tedavi almıyorsa burun içerisine steril deniz suyu spreyleri ve yine burun içi steroid içeren spreyleri düzenli kullanması kendisini bir miktar rahatlatabilir. Salgın süreci gerçekten zorlu, umarım ilk fırsatta bir araya gelip kendisi için en doğru olacak tedaviyi planlayarak gereğini yaparız. Saygılarımla.

 1. M
  Nefes Darlığı - M...F...K... 3 hafta önce

  Hocam merhaba, sizden yardımcı olmanızı istediğim bir konu var yardımcı olursanız minnettar kalırım. Hocam ben üniversite öğrencisiyim Ankara da yaşıyorum ve Bartın da üniversite okuyorum. Yaklaşık 4 senedir her Ankaradan Bartına gittiğimde belli dönemlerde mutlaka grip felan olurdum . Son olarak virüs salgınından öncede böyle bir durum ile karşılaştım ve sağlık ocağına gittim çok fazla geniz akintim olduğunu ve kurutulması gerektiği söylendi ve doktorum suda eritilen sabahları içtiğim vitamin şekilinde bir ilaç verdi bir süre kullandım iyi gibi olduktan sonra bıraktım. Daha sonra 16 martta Ankaraya dönmek zorunda kalınca geldiğim gibi geniz akintim felan yeniden başladı ve tekrar sağlık ocağına gittim antibiyotik verildi bu sefer tam olarak kullandım ve düzeldim. Ancak bir kaç gün sonra oturdugum yerden nefes darlığı çekmeye başladım çeşitli araştırmalar yaptım bir psikolog ile görüştüm ve bu durumu aklimdan atarak rahatladım. Bu yaklaşık 20 gün önce oldu ancak o günden sonra 15 gün evden hiç dışarı çıkmadım. Sonra 2 saat kadar arkadaşlarım ile parkta eldiven maske takılı şekilde oturduk o günün akşamında benim içinde tekrar bir korku oluştu işte dışarı çıktım kalabalıktı ya birşey olduysa felan derken akşam nefes sorununu tekrar yavaş yavaş yaşamaya başladım yaklaşık 6 gün oldu ilk 4 gün farklı olarak gün ortasında veya gece uyuduktan sonra sabah kalktıgımda sanki burnum tamamen tıkanmış gibi okuyor fakat pencereyi açıp odayı havalandirinca geçiyor. Herhangi bir öksürük ateş ile karşılaşmadım 189 danışma hattını aradım onlarsa bu durumda hastaneye başvurmama gerek olmadığını söyledi hocam siz ne dersiniz acaba eğer evde kalmaya devam edeceksen rahatlamama yardımcı bitkisel birşey önerebilirmisiniz. Yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sevgili Muhammed, bahsettiğin burun tıkanıklığı şikayeti tek başına COVID ile ilgili bir sorun olduğunu düşündürmüyor. Bu konu ile ilgili en detaylı bilgilere https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsin. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi bir sorun hissedersen bir hastaneye giderek muayene olman ve ihtiyaç duyulursa testinin yapılması endişeni azaltabilir. 15 gündür başkalarına temas etmeden evde isen ve bahsettiğimiz olumsuz şikayetler yoksa endişe etmene gerek yok. Papatya çayı ve ıhlamur gibi bitki çayları rahatlatıcı olabilir. Günde 2’den fazla olmamak üzere bitki çayı içebilirsin. Tıbbi bir tedavi için bir psikiyatrist desteği alabilirsin. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. H
  Kulak Çınlaması - H...G...C... 3 hafta önce

  Hocam saygılar.Eşimde 5,6 aydır süren bir kulak çınlaması var ilk önce olduğu zaman hekime başvurduk işitme testi kulak ici muayenin temiz olmasiyla birlikte yine de bir ilaç verip yolladılar fakat bu çınlamalar hiç geçmedi bunun bir tedavisi bile olmadığı söylendi ve malesef eşim bununla epeydir idare etti fakat bu geçtiğimiz Pazartesi birden bire eşimde sol kulakta anı işitme kaybı oldu hemen hekime gittik işitme testinde ve muayeneyle birlikte ani işitme kaybı kondu kortizonlu Ilaç tedavisine başladık fakat 5.gün olmasına karşın eşimde hicbir iyileşme yok ben size zonguldak tan yazıyorum acilen bize yardım etmenizi rica ediyorum size gelmemimizi önerirseniz biz geliriz hocam şimdiden teşekkürler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Civan, öncelikle çok geçmiş olsun. Ani işitme kaybı, önemli bir kulak burun boğaz acilidir. Tedavisinde en etkili yöntem bahsettiğiniz steroidli (kortizonlu) ilaçlardır. Ne yazık ki hangi hastaların tedaviden fayda göreceği önceden kestirilemez. Hastanın yaşına, işitme kaybının derecesi, tipi ve süresine, beraberindeki diğer şikayetlere (kulak çınlaması, baş dönmesi gibi) göre her hasta için tedavisi ayrı ayrı planlanır. Hastanın mevcut durumunu ve ilaç etkisini takip etmek için kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri gerekli olabilir. Hastanın ilaca cevabına göre ilaçların farklı yollardan verilmesi ve hiperbarik oksijen gibi yöntemler gündeme gelebilir. Ani işitme kaybı ile ilgili kısa bilgilere https://drhaldunoguz.com/ani-isitme-kaybi/ adresinden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.

 1. H
  Yemek Borusunda Yanma, Ağız Kokusu - H...y... 3 hafta önce

  Merhabalar doktor bey yardımcı olursanız çok sevinirim boğazım ve yemek borumda yanma oluyo agzimin kötü koktuğunu hissediyorum boğaz reflusu denildi.bundan kaynaklımi bu koku yanmadan ziyada bu koku beni çok kötü yapıyor..ilaçlarla geciyormu hepmi böle kalcam

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yılmaz, boğaz ve yemek borusunda yanma ve ağız kokusunun nedeni boğaz reflüsü (laringofaringeal reflü) olabilir. Ağız hijyeni ile ilgili sorunlar, diş ve dişeti sorunları, burun tıkanıklığına bağlı rekürren tonsillit ya da farenjit, geniz akıntısı, bazı metabolik hastalıklar da ağız kokusuna yol açabilir. Detaylı bir kulak burun boğaz muayenesinin ardından belirlenebilen bir nedeni olan ağız kokusu genellikle ilaçlarla gayet iyi tedavi edilebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. S
  Çocuklarda Tekrarlayan Öksürük - S...c... 3 hafta önce

  Hocam merhaba içinde bulunduğumuz durumdan dolayı oğlumu doktora götürmüyorum benim 4 yaşındaki oğlum yaklaşık 2 aydır 1 dakikada 2 kere yarım öksürüyor ateşi yok sağlıklı boğazında bir şey varmı soruyorum yok diyo hiç bir şikayeti yok neden yarım öksürdüğünü anlamıyorum devamlı bu böyle başta alışkanlık olmuş bi zaman sonra unutur dedim ama devam ediyor ne yapmam lazım hangi bölümüm doktoruna götürmem lazım cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Sultan Hanım. Bahsettiğiniz yaş grubunda tekrarlayan öksürük ve boğaz temizlemenin en sık nedeni geniz akıntısıdır. Bu duruma en sık geniz eti, rinit va laringofaringeal reflü yol açar. Elbette, başka nedenler de olabilir. Ateşi ve solunum sıkıntısı yoksa bu acil bir durum değildir. Ancak, yaklaşık iki aydır sürdüğünüzü belirttiğiniz için mutlaka muayene edilmesi uygun olur. Önce Kulak Burun Boğaz, ardından gerekli olursa bir Çocuk Göğüs Hastalıkları muayenesi uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. A
  Burun Tıkanıklığında Ses Değişimi - A...Y... 3 hafta önce

  Merhaba Haldun Bey, benim sesimle ilgili bazı sıkıntılarım var, renksiz bir ses tonu ve seslerin çıkışında (özellikle s ve z) sorunlar yaşıyorum, tedavisi mümkün müdür acaba? ( Bilgi olarak, 5 yaşında bademcik ameliyatı olmuşum, geceleri uykuda boğaz kuruluğu ve nefes almada zorluk çekiyorum- acaba bunlarda bir etken midir?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sevgili Ahmet Bey, boğaz kuruluğu ve nefes almada güçlük şikayetleriniz bize burun tıkanıklığı yapan bir rahatsızlığınız olabileceğini düşündürüyor. Burun tıkanıklığı, çok değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlarla ilgili kısa bilgileri https://drhaldunoguz.com/burun-tikanikligi sayfamızda görebilirsiniz. Etkin burun solunumunun yapılamaması, ses rezonansını ve berraklığını da olumsuz etkileyebilir. Salgının etkileri azaldıktan sonra bir gün muayenenizi yapar, sorunun kaynağının ne olduğunu anlayarak tedavinizi planlayabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. S
  Hafif Kulak Çınlaması - S...g... 3 hafta önce

  Hocam yaklaşık 1 ay once kulaklarım tıkanmıştı. Bende 5 gün kadar gliserin kullanmıştım. Biraz açılır gibi sonra gliserin kullanımının 3. günü sol kulağım çınlamaya başladı. 2 gün devam etti. Sonra kbb hekimi temizledi. 2 si de açıldı şükür. Çınlamada geçti sandım. Eve geldiğim de çınlama çok az vardı. Dr . Vasoserc verdi biraz kullandım. Sonra başka bi hastaneye kontrole gittim tekrardan . Basınç testi ve işitme testi yapıldı. Sefal fort yazdılar. Kullandım şimdi de sol kulağımda çok hafif bi tiz ses var hocam yattığında hissediyorum . Sülük veya akupunktur ise yarar mı görüşleriniz nelerdir

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Güven, bahsettiğiniz şekilde sadece sessiz ortamda fark edilen hafif şiddette kulak çınlaması genellikle herhangi ciddi bir soruna işaret etmez. İşitme testininizin yapıldığını söylemişsiniz, eğer sonucu normal ise, bir süre şikayetinizi takip ediniz. İşitmede azalma, kulakta ağrı, akıntı ya da çınlamanın şiddetinde bir artma olursa mutlaka tekrar KBB muayenesi olunuz. Bahsettiğiniz iki tedavi yönteminin etkinliğini bilimsel olarak gösteren herhangi bir çalışma bilmiyorum, bu nedenle hastalarıma önermiyorum. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla.

 1. B
  Kulak Arkasında Beze - B...d... 3 hafta önce

  Doktor bey merhaba kızım 8 yaşında kulak arkasında hemen sert kısmında bi beze oluştu 6x2mm çapında.6 ay önce çıkmıştı ve hala düzelmedi büyüme yapmıyor sanırım sürekli takip ediyorım ateş vs başka bir rahatsızlığı yok. ultrasoon yapıldığı gün sedimentasyon tam üst sınırda çıkmıştı o gün biraz ateşliydi.o günden beri hiç rahatsızlık geçirmedi. şişlik kötü bişey olur mu?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Bahsettiğiniz boyutta bir şişlik genellikle orada yer alan lenf bezesinden kaynaklanmakla birlikte başka nedenleri de olabilir. Ultrason yapıldığına göre endişe etmenize gerek yok. Sıkıntılı bir şey olsa doktorunuz size mutlaka bilgi verirdi. Söylediğiniz boyutlar da normal sınırlar içerisinde. Şişliğin boyutunda bir artış, üzerinde artan kızarıklık – ısı artışı, akıntı gibi ek bir problem olmazsa endişe etmenize gerek yok. Salgın sonrası muayene edilip herhangi bir sorun olmadığıdan emin olmak iyi olur. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla.

 1. ö
  Denge Bozukluğu - ö...ç... 3 hafta önce

  Bende geçmeyen bir denge bozukluğu, bazen de baş dönmesi var ayrıca kaygı bozukluğu da var. Bütün işitme ve denge testlerim normal çıkıyor yalnız en son kalorik test yapıldığında sol kulakta sağ kulağa göre zayıflık çıktı bi kaç uzman doktora sordum iç kulak sorunumun olduğunu ve bunun denge bozukluğu yapabileceğini söylediler. Bir de kaygı bozukluğu sorunu uzun süreli denge bozukluğu veya baş dönmesi yapar mı ya da bu zayıflığı etkikeyip denge bozukluğu sorunu yaratır mı? Uzman doktorlar kafamda şüphe yarattı bu konuda takıntı yaptım sizce iç kulağımda bir sorun var mı ne yapmalıyım?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sevgili Önder Bey, bugün telefonda da görüştüğümüz üzere, dengesizlik hissi ya da vertigonun çok farklı nedenleri olabilir. Çok spesifik birkaç neden dışında iç kulak kaynaklı dengesizlik problemleri bana anlattığınız gibi yıllarca sürmez. Bahsettiğiniz testin yaklaşık iki yıl önce yapıldığını belirtmiştiniz. Şu anda aktif bir atağınız olmadığından endişe etmenize yani kaygı düzeyinizi arttırmanıza gerek yok. Uygun olduğunuzda bir araya gelir, muayenenizi, gerekli denge testlerinizi yapar, ihtiyaç duyarsak hematolojik ve radyolojik bulgularınızı değerlendirerek tedavinizi planlarız. Tekrar geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla.

 1. Z
  Bademcik Üzerinde Papillom - Z...b... 3 hafta önce

  Mrb bademcik uzerindeki papillom lezyonu lokal anestezi altinda mi cikariliyor yoksa genel anestezi altinda mi? Cikarildiktan sonra nuks etme sikligi genelde kac yilda oluyor nuks etmemesi icin ne yapilabilir?tesekkurler

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Zeynep Hanım. Her iki anestezi yöntemi (lokal veya genel) ile de yapılabilir. Çoğu olguda nüks görülmez. Nüks genellikle bireyin bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Yaygın papillomatöz lezyonlarda HPV aşısı ve bazı medikal tedaviler tekrarı geciktirebilir/önleyebilir. Çok geçmiş olsun.

 1. S
  Ses İnceliği - S...e... 3 hafta önce

  Hocam sesim ince olduğu için ses kalınlaştırma ameliyatı oldum 3yıl önce 18 yaşında ama sesim de kalınlaşma olmadı. Doktorla da görüştüm. Ses tellerini az gevşettim dedi yaşına göre yaptım dedi ama sesimle olan şikayetim devam ediyor İstanbul da yaşıyorum. Ses kalınlaştırma ameliyatı için revizyon olur mu ?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Samet Bey. Ses inceliği, genellikle doğru ses terapisi yöntemleri ile düzeltilebilen bir durumdur. Nadir olgularda ameliyata ihiyaç duyulur. Ses kalınlaştırma ameliyatı için revizyon yapılabilir. Çok geçmiş olsun.

 1. E
  Ses Teli Felci - E...Y... 3 hafta önce

  Yaklaşık 18 sene kadar öncesinde trafik kazası geçirdim ve sağ ses teli felci oluştu. Bildiğiniz gibi konuşmada zorluk yaşamaktayım ve sesimi duyuramamaktayım. Normal hayatta yaşanılan sıkıntıları bilirsiniz. Bu yüzden toplum içinde kişi olması gereken kadar bile değer bulamıyor. Acaba bu durum hakkında bir çözümünüz mevcut mu ?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yurdakoş, Öncelikle çok geçmiş olsun. Ses teli felci hastalarında her dönemde ses kalitesini arttırabilecek yöntemler mevcut. Bunları üç ana başlıkta toplayabiliriz: (1) Ses terapisi (2) Enjeksiyon laringoplasti (3) Tiroplasti Bunlardan hangisi ya da hangilerinin sizin durumunuzda faydalı olabileceğinin anlaşılabilmesi için detaylı bir kulak, burun, boğaz, baş, boyun ve ses muayenenizin yapılması uygun olur. Saygılarımla.

 1. Z
  Boğuk Ses - Z...g... 3 hafta önce

  Merabalar Haldun Bey 🙂 Sesim boğuk cikiyor ayrica konusurken cok yoruluyorum bogazim ve basim agriyor Ayrica lenf bezlerim hep şis halde. Psikolojik olarak kendimi iyi hissetmeyince konusmakta cok zorlaniyorum hangi kbb ya gitsemde birsey goremediler 🙁 Gelsem yardimci olabilirmisiniz bana 😔

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Zeynep Hanım. Bahsettiğiniz problem ses tellerinizde herhangi bir organik problem olmadan da ortaya çıkabilir. Yani gerçekten daha önce yapılan videolaringostroboskopik ve fleksibl endoskopik muayeneler fiziksel olarak normal olabilir. Konuşunca ağrılarınız olması fonksiyonel bir problemin de durumunuza eşlik ediyor olabileceğini düşündürüyor. Tam bir Kulak Burun Boğaz ve Ses muayenenizi yaptıktan sonra sizin için neler yapılabileceğini anlayabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. M
  Septorinoplasti Ve Ses Sağlığı - M...U...Ş... 3 hafta önce

  Merhaba hocam. Deviasyon ve konka büyümesi olan bir burna bunları tedavi ile birlikte aynı zamanda rinoplasti yapılsa bu durum sesi nasıl etkiler. Sesin rengini, tonunu, bir şey okurken bas, tiz sesleri, kafa sesini olumlu veya olumsuz olarak nasıl etkiler? Cevaplarsanız memnuniyet duyarım. İyi akşamlar.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Şen, Septum deviasyonu ve normalden büyük konkaları olan bir bireyin ses tonunun hiponazal ve rezonans açısından sorunlu olacağını düşünebiliriz. Bu nedenle burunun fonksiyonel cerrahileri sesin rezonansını olumlu yönde değiştirebilir. Çok güzel bir soru, teşekkür ederim, iyi günler.

 1. A
  Ses Teli Felci - A...Y... 3 hafta önce

  Hocam merhaba kolay gelsin. Polislikde saglikdan gecmem icin isitme kaybi derecesi iki kulakta toplam en az 20 olmali ve benimki 50 küsur derecelerde cikiyor. Bunun icin ne yapmayi onerirsinz? Damla kullaniyorum onceden ameliyat da oldum derece düştü fakat geri yükseldi. Ne yapmaliyiz bunun icin? Tesekkurler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yılmaz, İşitme kaybının çok farklı nedenleri mevcuttur. Bunların bazıları bölgesel olarak kullanılan ilaçlarla (damla gibi), bazıları sistemik kullanılan ilaçlarla (ağızdan, damar içi ya da kas içi gibi) bazıları ise cerrahi tedaviler ile tedavi edilir. Bazı işitme kayıpları ise hiçbir tedaviden fayda görmeyebilir ve kalıcı olabilir. Sizin için herhangi bir tedavi yönteminin faydalı olup olmayacağına ancak muayeneniz yapılarak ve gerekli tetkik sonuçlarınız incelenerek karar verilebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. E
  Ses Teli Felci - E...Y... 3 hafta önce

  Yaklaşık 18 sene kadar öncesinde trafik kazası geçirdim ve sağ ses teli tarafında felç oluştu. Bildiğiniz gibi konuşmada zorluk yaşamaktayım ve sesimi duyuramamaktayım. Normal hayatta yaşanılan sıkıntıları bilirsiniz. Bu yüzden toplum içinde kişi olması gereken kadar bile değer bulamıyor. Acaba bu durum hakkında bir çözümünüz mevcut mu ?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yurdakoş, Öncelikle çok geçmiş olsun. Ses teli felci hastalarının yaşam kalitesini arttırmak; ses, konuşma, yutma fonksiyonlarını daha iyi hale getirmek için yapılabilecek tedaviler mevcut. Bunları kabaca sınıflandıracak olursak ses terapisi, ağız içerisinden yapılabilecek müdahaleler ve açık cerrahiler olarak üçe ayırabiliriz. Sizin için bu yöntemlerden hangilerinin faydalı olabileceğini anlayabilmek için sizi muayene etmeli, genel klinik durumunuz ve ses tellerinizin mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Saygılarımla.

 1. x
  HPV Siğilleri - x... 3 hafta önce

  Merhaba haldun bey benim dilimin altinda kücük kücük hpv sigilleri var bunun yakma tedavisini yapiyormusunuz

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın xxx, Hangi tedavinin uygun olacağının anlayabilmemiz için önce sizi muayene etmeliyiz. Ağız içi papillomlar için en etkili yöntem genellikle lazer tedavisidir ve bu tedaviyi yapabiliyoruz. Elbette koterizasyon (yakma) da yapılabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. E
  Ses Bozukluğu - E...A... 3 hafta önce

  Prof.Dr. Haldun OGUZ hocam, Oğlum 12 yasında ergenlik döneminde, son 3-4 aydır sesi çok inceldi ve tam olarak konuştuğu anlaşılmıyor. Geçici bir durum mu? Yaş itibari ile tedavi yapılabilir mi?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Arda, Bahsettiğiniz durum, çok büyük ihtimalle mutasyonel falseto (puberfoni) adını verdiğimiz geçici bir ses geçişidir. Ancak nadir de olsa bazı değişik ses hastalıkları da benzer bir şikayete yol açabilir. Oğlunuzun ses hastalıkları konusunda yetkin bir Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından muayene edilmesi uygun olur. Elbette, bu yaşta tedavi yapılabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. S
  Ses Teli Felci - S...A... 3 hafta önce

  MERHABA 12 YIL ÖNCE TİROİD AMELİYATI OLDUM. SOL SES TELİNİN FELÇ OLDUĞU SÖYLENDİ, GIDA TÜKETİRKEN, BAZEN HAREKET HALİNDEYKEN, BAZEN DE UYKUDAYKEN TÜKÜRÜK DAHİ AKCİĞERLERİME KAÇIYOR, NEFES DARLIĞI ÇEKİYORUM. TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Atasayar, Öncelikle çok geçmiş olsun. Ses teli felci olan bireylerde sadece ses etkilenmez, sizin de belirttiğiniz gibi ses tellerinin alt solunum yollarını koruyucu rolü de olumsuz olarak etkilenir. Tek taraflı ses teli felci olan bireylerde ses terapisi, enjeksiyon laringoplasti ve tiroplasti gibi tedavi yaklaşımları ile hem ses, hem de hava yolunu koruma fonksiyonu açısından hastaya faydalı olunabilir. Lütfen randevu alarak muayeneye geliniz, sizin için hangi yöntemlerin faydalı olabileceğini anlayalım. Saygılarımla.

 1. E
  Dilde Leke - E...G... 3 hafta önce

  Dilimde kırmızı bir leke çıktı ve biraz büyüdü 2 haftadır var 23 yaşindayim sigara alkol kullanmiyorum

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Eray Bey geçmiş olsun. Dil lezyonlarının çok basit (vitamin ve mineral eksiklikleri, viral üst solunum yolu enfeksiyonları gibi) ve çok önemli (kötü huylu dil patolojileri, kanser ve sarkomlar gibi) çok farklı nedenleri olabilir. Mutlaka bir Kulak Burun Boğaz muayenesi olmanızı öneririm. Saygılarımla.

 1. Ü
  Geçmeyen Boğaz Ağrıları - Ü...ö... 3 hafta önce

  Hocam iyi günler ben 29 yaşındayım ve çocukluğumdan bu yana sürekli boğazım ağrıyor ve hayatımda soğuk hiç bir şey yiyip içemedim soğuk havalarda bile rahat dolaşamıyorum hemen yanma şeklinde başlayıp ağrıya dönüyor ve bu yüzden 3 defa ameliyat oldum 2 kere septoplasti 1 kere eagle sendromu ameliyatı boğazımdan kemik aldılar bu bile fayda etmedi üzerine çeşitli ilaçlar kullandım nörantin,lyrica,cipralex ve daha fazlası hiç bir faydasını görmedim sadece ilaç kullandığım dönemde biraz rahatlama oldu şiddeti azaldı onun dışanda yine soğuk yiyip içemedim soğuk havalarda dolaşamadım ve sonra 9. Sinir dendi, beyin cerrahiye gittim ardından algolojiye gittim rivotril denen bi ilaç verdiler ve çoğu hocam kullanma çok aığır bir ilaç dediler kullanmadım en son gittim algoloji bana sinire anjiyo yapıp siniri bulup yakmayı önerdi artık bende bu konuda biraz korkuyorum ya yine olmaZsa diye çünkü son 10 senedir ciddi şekilde hastalerde bu işi koşturuyorum ve çocukluğumdan bu yana bu Boğaz ağrısını çekiyorum iyi günler hocam teşekkürler ederim

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Özcan, Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu kadar ameliyat geçirdikten sonra, bu kadar hekim değerlendirdikten sonra hala devam eden bir probleminiz olması sorunun ne kadar karmaşık olduğunu gösteriyor. Kulak Burun Boğaz alanında yapılacak herhangi bir şey yok ise Algoloji doğru bir seçim olarak görünüyor. Yeni işleminizi yapılmadan önce ilgili hekiminizle daha önce aldığınız tüm tedavileri detaylı olarak paylaşın. Tez zamanda şifa diliyorum, saygılarımla.

 1. T
  Konuşma Bozukluğu - T...A... 3 hafta önce

  Hocam iyigünler size naçizane bir sorum olucak oğlum 8 yaşında konuşmasında sıkıntı var götürdüğümüz doktor damak yetmezliği yumuşaması teşhisini koydu bunu anlamak yapılan elle muaneden anlaşılır mı?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  İyi günler Tuba Hanım. Konuşma patolojisinin ne olduğunun anlaşılabilmesi için standardize edilmiş bazı tanı protokolleri mevcuttur. Bu protokoller bireyin genel durumuna, yaşına, konuşma probleminin ne olduğuna, hatta hangi sesleri içerdiğine göre değişiklik arz eder. Bu amaçla, foniyatri alanında yetkin bir kulak burun boğaz uzmanı ve çocukluk çağı konuşma bozuklukları alanında yetkin bir dil konuşma terapistinden fikir almanız uygun olur. Çok geçmiş olsun.

 1. M
  Boğaz Ağrısı - M...d... 3 hafta önce

  Mrb hocam benim sesim hemen yoruluyor normal konuşmada bile boğazımda ağrı oluşuyor.dört ,beş ay önce böyle değildi . Konuşurken kendimi kasmam gerekiyor zorlamam gerekiyor .ses boguk yorgun çikıyor.boğaz reflüsü buna sebebiyet verebilirmi.?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Murat Bey. Evet, reflü buna yol açabilir ama tek neden reflü değildir. Sizdeki nedenin ne olduğunun anlaşılabilmesi muayenenizi yapmalı, sesinizi değerlendirmeli ve tedavi planınızı belirlemeliyiz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 1. Ö
  Ameliyat Sonrası Ağrı - Ö...Ç... 3 hafta önce

  merhaba Hocam guatr + boyun fıtığı ameliyatını aynı anda oldum 1 sene önce ameliyat sonrası ağrı dinmedi daralma geliyor kasılıyor sol ses teli felç olmuş ağrı ve ses için nasıl yol izlemeliyim teşekkürler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Çelik, Öncelikle çok geçmiş olsun. Cerrahi sonrasında bir yıl sesinizi ve ağrınızı değerlendirmemiz için uzun bir süre, hastalarımız genellikle bundan daha kısa bir sürede bize başvururlar. Her iki şikayetinizin için ne yapılması gerektiğini anlayabilmemiz için mutlaka sizi muayene etmeliyiz. Gerek ağrınız gerekse ses teli felciniz için yapılabilecek şeyler var. Lütfen muayeneye gelirken şimdiye kadar yapılan tüm tetkiklerinizi, mümkünse ameliyat notunuzu ve patoloji sonucunuzu yanınızda getiriniz. Bunlardan elinizde olmayanlar varsa ameliyat olduğunuz hastaneden ve tetkiklerinizin yapıldığı birimlerden almanız size yardım edebilmemizi hızlandıracaktır. Saygılarımla.

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.