Doktorunuza Sorun

Aklınıza takılan, sık sorulan soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz. Siz de Prof.Dr. Haldun Oğuz’a danışmak için sorularınızı gönderebilirsiniz. Burada verilen cevapların sizi muayene etmeden sadece genel bir yaklaşımı ifade edebileceğini, mevcut rahatsızlığınız ile ilgili tanı konulabilmesi ve tedavi planlanabilmesi için muayene randevusu alarak muayeneye gelmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu formu doldurarak soru soran ve bilgi paylaşan hastalarımız, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ekteki metni okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Aşağıdaki formu kullanarak sorular içerisinde arama yapabilirsiniz.

 1. S
  Doğuştan Kulak ve Damak Problemi - S...Y... 1 hafta önce

  24 yaşındayım, doğuştan her iki kulağım kapalı ama az duyuyorum. 2 yaşında damak ameliyatı oldum ameliyatım başarılı geçti damağım gayet iyi, normal konuşabiliyorum ama konuşma bozukluğum var. Kelimelerim net güzel çıkmıyor hani anlaşılmıyor ben ne söylediğimi karşımdaki insan anlamıyor. Lütfen bana yardımcı olun bu dertten kurtarın, insan içine çıkamıyorum hiç sosyal ortamım yok.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yumru,

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Doğuştan olan damak ve kulak sorunlarında olabildiğince hem organik sorunların normale getirilmesi, ardından da ihtiyaç varsa fonksiyonun etkin olması için çalışılması bir esastır. Durumunuzu anlayıp nasıl faydalı olabileceğimizi anlayabilmemiz için lütfen muayeneye geliniz. Damak, kulak ve diğer ses - konuşma organlarınızın muayenesi ve mevcut işitme - ses - dil - konuşma durumunuzun anlaşılmasının ardınan sizin için uygun tedavi yolunun ne olabileceği anlaşılabilir ve planlamanız yapılabilir. Saygılarımızla. 

 1. A
  Burunda Tıkanma - Kulakta Basınç Eşitleme Sorunu - Kulak Zarı Delinmesi - A...y... 6 gün önce

  Hocam iyi akşamlar, mesleğim gereği dalış yapıyorum genelde sıklıkla sol burun tarafım tıkanma oluyor ve kulak eşitleme, açma yapamıyorum, bu yüzden kendi kendine hiç zorlama yapılmaksızın dalışta kulak zarı delindi. Daha önce muayene olduğum doktorumuz burun kemiği eğriliği var demişti. Hocam size muayene için nereye gelmemiz gerekli burun ameliyatı için bu konuda bilgi verirseniz mutlu olurum selamlar saygılar, iyi çalışmalar dileğimle hocam.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Yalçın,

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Belirttiğiniz gibi burun eğriliği (septum deviasyonu) olan bireylerde burun tıkanıklığı, enfeksiyon varlığı ya da bahsettiğinize benzer şekilde uçak yolculuğu ya da dalma sırasında basınç değişikliği durumlarında Östaki tüpü sorunları, kulakta uygun basınç dengeleme yapılamaması ve kulak zarı hasarı riski taşıyan tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları görülebilir. Endişe verici bir durum değildir. Burun ameliyatı sonrası bu sorunların ortadan kalkması beklenir. Bize 0 312 284 28 88 veya 0 531 431 06 94 numaralı telefondan ulaşarak muayene randevusu alabilirsiniz. Saygılarımızla. 

 1. F
  Çocukta Alerjik Bronşiolit ve Ses Kısıklığı - F...a... 2 hafta önce

  10 yaşındaki oğlum 2 yaşından itibaren allerjik bronşiolit teşhisiyle tedavi ediliyor. Sesi hep boğuk boğuk. KBB doktorları hep bunu kullandığı ilaçlara bağladı, ama allerjik olmadığı zamanlarda da hep boğuk hiç bir gün bile düzgün bir ses duyamadık sizce de hep kullandığı bu ilaçlara bağlı olabilir mi?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Ateş,

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Çocuğumuzun boğuk sesinin nedenini anlamak için fleksible endoskopik muayenesinin yapılması yeterli olur. Ses problemine yol açan organik bir problem varsa bu anlaşılabilir ve medikal - cerrahi - davranışsal tedavi yöntemlerinden hangisinin kendisi için uygun olduğuna karar verilebilir. 

 1. A
  - A...K... 3 ay önce

  Hocam ben boğazıma bir darbe aldım, acımıyor ama yine de doktora gitmem gerekir mi?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Çok geçmiş olsun. Evet, hava yolunuzda bir sorun olmadığından emin olmak için endoskopik kulak burun boğaz muayenenizin yapılması çok iyi olur. 

 1. M
  Aşırı Balgam Aşırı Burun Akıntısı - M...O...K... 3 ay önce

  Hocam benim 1 senedir devam eden bir sıkıntım var. Aşırı balgam çıkarma, aşırı burun akıntısı yüzde basınç sol çenemin köşesi kulağıma yakın yerde iltihap, 3 tane kırık dişim var kökü içinde acaba onların vermiş olduğu bir reaksiyon olabilir mi? Burnumdan sürekli atmak isteyip atamadığım akıntı var. Bazen atıyorum beyaz renkli aynı saç jölesi gibi çıkıyor. Antibiyotik alerjim var doktora gideceğim ama bir araştırma yapayım derken size rastladım. 

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Şikayetleriniz rinit ve sinüzit ile ilişkili görünüyor. En kısa zamanda bir KBB uzmanına muayene olmanız uygun olur. Rinit ve sinüzitle ilgili aşağıdaki bağlantılardan bilgi alabilirsiniz. Saygılarımla. 

  Rinit

  Sinüzit

 1. F
  Gırtlak kanseri nedeniyle ses telimi aldılar - F... 3 ay önce

  Hocam, ben gırtlak kanseri tedavisi gördüm, sol ses telimi aldılar. Sesim çok boğuk geliyor bunun bir tedavisi var mı? Hocam ameliyatla bir ses telim alınmış, yapay ses teli veya ameliyat yöntemi ile düzelme ihtimali olur mu hocam?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Kanser nedeniyle yapılan gırtlak cerrahileri ya da radyoterapi sonrası kalan sağlıklı dokunun durumuna göre sesi daha iyi hale getirmek için ses terapisi yöntemlerinden ve imkan varsa cerrahi yöntemlerden faydalanılabilir. Sizin durumunuzda ne yapılabileceğini anlayabilmemiz için lütfen muayeneye geliniz. Geçmiş olsun dileklerimizle. 

 1. F
  Guatr ameliyatı sonrası ses telleri çalışmıyor - F...Ş... 3 ay önce

  Ben guatrdan ameliyat oldum ikinciye hepsini temizlediler. 1 ay oldu ameliyattan sonra ödem oluştu, şırıngayla çekti hoca, şimdi sesim çok az çıkıyor, su içerken soluk borusuna kaçıyor sanırım. Öksürükten fazla su içemiyorum bunu ne yapabilirim hocam bu böyle devam eder mi? Kulak burun boğaz doktoruna baktırdım, ses telleri çalışmıyor dedi, felçli insan gibi düşün dedi, hap kullanıyorum, 6 ay 1 sene süre verdi, tam kesin birşey söylemedi.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Guatr ameliyatları sonrası ses tellerinin bir yada ikisinde hareket kısıtlılığı (ses teli felci) nadiren meydana gelebilir. Tek taraflı ses teli felci durumunda erken dönemde yapılan ses teli dolgusu (enjeksiyon laringoplasti) ve yine erken dönemde başlanan ses terapisi ile çok olumlu değişiklikler sağlanabilir. Çok geçmiş olsun.

 1. F
  7 yaşında işitme azlığı - F...D... 4 ay önce

  Merhaba hocam. 7 yaşında kızımın işitmesine yönelik bazı şüphelerimiz vardı. KBB'ye gittik, sıvı testi yapıldı, kulağında sıvı vardı, aynı zamanda işitme testi de yapıldı, işitme testinde hava kemik aralığı 85 gibi birşey çıktı. Bir kulağı ileri, bir kulağında orta dereceli işitme kaybı varmış. Biz sıvı için gerekli damlaları vs kullandık, sıvı kurudu, zaten sivi işitme testini bu denli etkilemezmis benim size sorum isitme testini etkileyen baska faktörler olamaz mı hava kemik araliginin bu sekilde cikmasini etkileyen cihaz onerdiler fakat baska tedavisi olamazmi sinirsel oldugunu soylediler odyologun yaptığı testlere göre izah edebildim mi bilmiyorum yani tedavi edilme durumu olamaz mı?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Fxx Hanım. Öncelikle çok geçmiş olsun. Birden fazla nedene bağlı bir işitme kaybından bahsediyorsunuz. İşitme kayıplarının bazıları medikal, bazıları cerrahi, bazıları ile rehabilitasyon yolu ile düzeltilebilir. Çocuğumuz için hangi yöntemlerin faydalı olabileceğini anlayabilmemiz için lütfen elinizdeki eski testlerle birlikte muayene geliniz. Saygılarımla. 

 1. F
  Spazmodik Disfoni - F...e... 4 ay önce

  Merhabalar hocam bende spazmodik disfoni oluştu. Bunun tek çaresi ses teli botoksu mu?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Fxx Hanım. Günümüzde spazmodik disfoni tedavi için tek etkili ve yaygın yöntem tekrarlanan botulinum toksini ekjeksiyonudur. Bazı hastalar ses terapisinden de fayda görür. Geçmiş olsun dileklerimle.  

 1. b
  Ses Tellerinde Lezyon - b...k... 4 ay önce

  Hocam merhaba. Babamın ses tellerinde lezyon olduğu söylendi. Biyopsi ve lezyon alımının aynı anda yapılmasını önerdi doktorumuz. Sizce bu tür ameliyatların tek seferde mi olması daha iyi, yoksa biyopsi ayrı lezyon ayrı mı olsun? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba B... Hanım. Sınırları belli ve kanser potansiyeli olan (kanser öncülü) bir lezyon tamamen çıkarılabilir. Daha yaygın alanda olan, tek olmayan, tam olarak çıkarıldığında fonksiyon kaybı olabilecek bir lezyonda ise önce uygun sayıda ve uygun yerlerden çok sayıda biyopsi alınıp tedavi şekline (cerrahi, radyoterapi, kemoterapi) biyopsi sonucuna göre karar verilebilir.

  Çok geçmiş olsun.

 1. M
  6 buçuk yaşında geniz eti sorunu - M...Ö... 4 ay önce

  6 buçuk yaşındaki kızımda bes altı ay önce geniz eti olduğunu öğrendik, yüzde doksan kapalı dendi. İlaç vb yöntemlerle idare ettik, uykusu rahatlamıştı ki son zamanlarda yine ağzı açık uyuma, horlama şikayetletimiz arttı ve kulak ağrısı eklendi. Sıvı birikmesi olmuş, antibiyotik tedavisi başladık. Kbb doktorumuz iki ay daha bekleyin ilaclara yanıt veriyor mu dedi ama artık yorulduk da. Geniz etini aldırmali mi yoksa çocuk alerjiyle görüşüp şans mı vermeli? Doğuda olduğumuz için burada alerji doktoru da yok, bu zamana kadar o yüzden götüremedim🤦🏻‍♀️

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Çocuğumuza endoskopik nazofarinks (geniz) ve kulak muayenesi yapılması ve kulak basıncının değerlendirilmesi uygun olur. Geniz eti tıkayıcı düzeyde ise (örneğin bahsettiğiniz gibi %90 düzeyinde ise) geniz eti ameliyatı ve beraberinde gerekiyorsa kulak tüpü tatbiki uygun olur. Çok geçmiş olsun.

 1. Z
  22 aylık bebekte burun tıkanıklığı - Z...d... 4 ay önce

  22 aylık bir oğlum var. Doğduğundan bu yana burnu açılmıyor ve doğduğu günden beri çok huzursuz, sürekli ağlayan ve uyumayan bir çocuktu, zaman geçtikçe gece uykuları da bozulmuş, yaşadıklarımız çekilmez bir hal almıştı. 2 aylıkken hastalanmaya başladı, bir daha düzelemedi, götürmediğim doktor kalmadı, alerjik dediler, 1.5 yıldır alerjide tedavi altındayız, kullanmadığı ilaç ve tedavi kalmadı. Burnu hiçbir şekilde açılmıyor, ilaçlar geniz etini küçültmüyor. 2 aydır gece gündüz burnundan nefes alamıyor, dudakları yara oldu, artık uykusunda ağzından köpükler çıkıyor hocam bir yol gösterin. Hocam çok çaresiz kaldım dayanamıyorum artık çocuğumun nefes alamamasına.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. İlk fırsatta çocuğumuza tam bir kulak burun boğaz ve endoskopik nazofarinks (geniz) muayenesi yapılması uygun olur. Geniz eti ve orta kulak sıvısının durumu cerrahi bir müdahale gereklliği olup olmadığı konusunda bize bilgi verecek ve tedavimizi yönlendirecektir. Çok geçmiş olsun.

 1. S
  - S...A... 4 ay önce

  Hocam merhabalar. Ben tam bir yıldır çok büyük bir hastalık geçiriyorum. Kimi doktor orta kulakta sıvı var, kimi doktor yok reflü diyor. Ben anlatayım siz belirleyin hocam. Hocam ben sıklıkla Valsalva manevrası yani burnumu tıkayarak nefes alma işlemini yapıyorum çünkü her nefes alırken ve verirken ve yemek yerken ya da su içerken kulağımın duyumu tamamen gidiyor. Bu işlemi yapınca geri geliyor, aynı zamanda kulağım da sıvı hissini hissedebiliyorum ben de. Turner sendromu rahatsızı bir gencim bu durum aslında ablamın kulağıma vurması ile gercekleşti yani bundan kaynaklı sıvı oluşur mu hocam?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Kulak travması sonrası orta kulakta kanamaya ya da kemikçiklerin temas kalitesinin bozulmasına bağlı kısa süreli iletim tipi işitme kaybı olabilir. Reflü, orta kulak içi kanama ya da sıvı varlığı kliniğimizde muayene ve tetkikler ile kolaylıkla koyulabilecek tanılardır. Uygun olduğunuzda muayeneye gelirseniz mevcut durumunuzu anlayabilir ve tedavinizi planlayabiliriz. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla.

 1. S
  Akciğer Kanseri ve Ses Kısıklığı - S...D... 7 ay önce

  Merhaba hocam babam 58 yaşında akciğer kanseri sol tarafında 2 yerde biri lenf bezinde olduğu söylendi küçüldüğü zaman ameliyat olacak şuan 3.kemoterapisini aldı daha 3 kemoterapisi var ve yaklaşık olarak 4 aydır ses kısıklığı var bize yardımcı olabilir misiniz? Neler yapabiliriz?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Ses kısıklığı, akciğer hastalığına bağlı ya da farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. En kısa zamanda endoskopik larinks muayenesini de içerecek şekilde bir Kulak Burun Boğaz muayenesi olmanız uygun olur. Saygılarımla.

 1. U
  Tek Taraflı Ses Teli Felci ve Ses Kısıklığı - U...a... 1 yıl önce

  Hocam iyi günler Karabük’ten Uxxx Xxxxn yaklaşık 23 yıldır tek taraflı ses teli felçinden kaynaklanan ses kısıklığım var 32 yaşındayım benimle özdeşleşti sesim ama artık bende normal biri gibi yaşamak istiyorum çözüm nedir bilmiyorum böyle yaşamak zamanla zorlaşır bir an evvel tedavi olmak istiyorum.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Uxxx Bey. Tek taraflı ses teli felcinde ses kalitesini arttırmaya yönelik değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu konu ile ilgili kısa bilgileri https://www.drhaldunoguz.com/tek-tarafli-ses-teli-felci sayfamızda bulabilirsiniz. Muayenenizin ardından sizin için en uygun olan tedaviyi belirleyip işleminizi planlayabiliriz. Bize her zaman 0 312 284 28 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 1. F
  - F... 1 yıl önce

  Merhabalar iyi günler bileteral sulcus vokalis tedavisi var mı

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Sulkus, iyi huylu ses teli rahatsızlıklarının en zor tedavi edilebilenlerinden birisidir. Sulkusun derinliğine, yerleştiği yere ve hastaya ait diğer faktörlere göre farklı tedavi alternatifleri mevcuttur. Bunların bazılarını ilgili sayfamızda görebilirsiniz. https://www.drhaldunoguz.com/sulkus-vokalis  

  Çok geçmiş olsun.

 1. G
  - G...t... 1 yıl önce

  İyi günler doğuştan ses tellerimde yarılma var. Konusurken zorlanıyorum ve sesim boğuk çıkıyor. 17 yıl önce ameliyatla yağ enjeksiyonu yapıldı fakat faydası olmadı. Düzelmeyi sağlayacak başka tedavi yöntemleri var mıdır?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Sorunuzdan net olarak anlayamasam da, bahsettiğiniz ses teli yarılması ifadesini sulkus vokalis için kullandığınızı düşündüm. Sulkus, ses tellerinin iyi huylu, ancak güç tedavi edilebilen rahatsızlıklarındandır. Her hastada sulkusun yerleşim yerine, tek ya da iki taraflı olmasına ve derinliğine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanabilir. Bu konu hakkındaki kısa notlarıma https://www.drhaldunoguz.com/sulkus-vokalis  adresinden ulaşabilirsiniz. Sizin için uygun olabilecek yöntemi bulabilmemiz için lütfen bize 0 312 284 2888 numaralı telefondan ulaşarak randevu alınız. Çok geçmiş olsun.

 1. S
  - S...Y... 1 yıl önce

  Merhaba hocam, ses tellerinden sulcus vokalis tanısı koydular, hyaluronik asit enjekte edip dolgu yapılacaktı ama 6 ay - 2 yıl içerisinde tekrarlanması gerekiyor dedi doktorum. Tek seferde tedavi edilme imkanı var mı?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Saniye Hanım, 

  Her hastadaki sulkus birbirinden farklı derinlikte ve şekildedir. Dolayısıyla size uygun tedaviyi ancak sizi muayene eden doktorlarınız planlayabilir. Bahsettiğiniz dolgu maddesi ile geçici bir iyileşme sağlanabilir. Diğer tedavi alternatfileri hakkında kısa notlara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

  https://www.drhaldunoguz.com/sulkus-vokalis

 1. E
  - E...A... 1 yıl önce

  Merhaba Haldun Hocam, Ses mutasyonu ile ilgili bilgi almak istiyorum. Tanı nasıl yapılıyor ve tedavi nasıl ilerliyor. Teşekkür ederim.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Ses mutasyonu, erkeklerde ergenlik döneminde sesin çocukluk sesininden erişkin sesine geçmesine verilen isimdir. Bazı bireylerde bu süreç uzar ve ses, ne çocuk, ne erişkin, arada, düzensiz, bireyi rahatsız edici bir ses olarak kalır. Bu duruma mutasyonel falseto ya da puberfoni adı verilir. İyi huylu, kolay tedavi edilebilir bir durumdur. Tanı süreci bireyin sesinin duymamız ile başlar ve rutin ses muayenemiz ve akustik analiz ile kesin tanı koyulur. Tedavisinde çok çok büyük oranda ses terapisi yeterli olur, çok nadiren cerrahi tedavi gerekebilir.

  Sorularınız ile ilgili tanı ve tedavi konulu kısa notlara aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimle.

  https://www.drhaldunoguz.com/videolaringostroboskopi

  https://www.drhaldunoguz.com/chip-on-tip-laringoskopi

  https://www.drhaldunoguz.com/fleksibl-fiberoptik-laringoskopi

  https://www.drhaldunoguz.com/puberfoni-mutasyonel-falseto

  https://www.drhaldunoguz.com/ses-terapisi

 1. s
  - s...k... 1 yıl önce

  Merhaba. 2 ay önce yüksek sesle bağırdığım için sesim kısıldı. öğretmenlik yapıyorum. mecbur sürekli konuşmak zorundayım. bağırmamaya çalışsam da önceden birkaç günde geçen ses kısıklığım bu sefer 2 aydır geçmedi. doktora gittiğimde ödem ve iki ses nodülümde de iltihaplanma olduğunu söyledi. iki ilaç verdi. bir haftadır kullanıyorum ama hala sesim bozuk. özellikle sohbet tonunda çok bozuk çıkıyor. psikolojik olarak çok olumsuz etkiliyor. başka ne yapabilirim? hangi doğal yolları deneyebilirim lütfen yardımcı olun.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Sayın Hocam, ses teli üzerindeki her bir rahatsızlığın tedavisi birbirinden farklılık arz eder. Tekrarlayan ya da iki ay devam eden bir ses kısıklığı bizim için normal bir durum değildir. Mutlaka ses hastalıkları konusunda deneyimli bir meslektaşımızdan destek alınız. Web sitemizin ses hijyeni ile ilgili sayfalarından faydalanabilirsiniz.

  https://www.drhaldunoguz.com/saglikli-ses-icin-neler-yapmali

  https://www.drhaldunoguz.com/saglikli-ses-icin-neler-yapmamali

  https://www.drhaldunoguz.com/ses

   Çok geçmiş olsun. 

 1. Ö
  Ameliyat sonrası tek taraflı ses teli felci - Ö...G...G... 1 yıl önce

  Hocam merhabalar size Alanyadan ulaşıyorum. Annem 2 ay önce sahdamarindan ameliyat oldu sonrasında da tek taraflı ses teli felci oldu. 6 aya kadar beklememiz gerektiği söylendi. Fakat ben geç kalmaktan ve sesinin duzelmemesinden korkuyorum. Sizce de beklemeli miyiz ? Bu gibi ameliyatlarda geri dönüş oluyor mu hocam yoksa kalıcı mi oluyor felc. Bana yol gösterirseniz cok memnun olurum. İyi günler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Ameliyat sonrası ses teli felci durumunda olabilecek en erken dönemde değerlendirme ve tedavinin başlanması, uzun vadede en başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır. Mümkün olan en kısa zamanda annenizi muayene ederek yardımcı olmak isteriz. Çok geçmiş olsun. 

 1. E
  Küçük dilde papillom - E...D... 1 yıl önce

  Hocam merhaba, Yaklaşık 5 ay önce küçük dilimde papilloma benzeri bir şey çıktı. 3 ay önce kbb doktora gitmiştim doktor çok önemli olmadığını papillomaya benzediğini eğer büyüme olursa alınması gerektiğini söyledi. Emin değilim ama bugün sanki biraz daha büyük gibi geldi. Bu daha ciddi bir probleme yol açar mı ? Sizce doku alınıp patolojiye gönderilmeli mi ? Ya da hpv aşısı olmalı mıyım ? (Hiç cinsel birliktelik yaşamadım.) Cevap verirseniz çok sevinirim.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Ağız içerisinde bulunan lezyonlar kolayca çıkarılır, patolojik incelemesi yapılır, tanısı koyulur ve tedavisi planlanır. Patolojisini bilmediğiniz bir lezyon için kaygı duyanıza gerek olmadığnı düşünüyorum. Çok geçmiş olsun. 

 1. S
  - S...E...F... 1 yıl önce

  Haldun hocam merhabalar, nasılsınız? Bir ufak desteğinize ihtiyacım var 🙈 Burundan nefes alamıyorum. Hamilelik öncesi alerjik durumlarım oluyordu ama tedavilik değildi. Bir kaç sprey desteği ile hemen toparlanıyordum. Şimdi hamileliğimin 36. Haftasındayım. Burundan nefes alma konusu en başından beri benim için çok zor oluyor. Öyle ki nefessizlikten gözlerimden yaşlar geliyor, özelkle geceleri uykularım kötü, baş ağrısı tıkanıklıkla doğru orantılı artıyor, yemeklern tadı bile gitti 🥺 Herhangi bir akıntı durumu yok, sürekli tıkalı ve nefessizim. Buradaki doktorlar damarların genişlemesi, etlerin şişmesi gibi gerekçeler söyledi ama gebelik sebebi ile çözüm önerisi yok 😞 sadece okyanus suyu diyorlar. Onun da bana bir faydası yok.. Otrivine spreye gidiyor bu aralar elim sürekli. Bebeğe zararı olur mu? En azından kalan son bir kaç haftamı rahat geçirsem?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Gebelik döneminde rinit belirtileri çok sık görülür. Doğuma kadar hipertonik deniz suyu ile takibiniz çok doğru bir yaklaşım olur. Gebelikte burun içi dahil her yolla alınan maddelerin az da olsa bebeğe geçmesi kaçınılmazdır. Doğum sonrası şikayetlerinizin yeniden değerlendirilmesi, medikal ve/veya cerrahi tedavinizin planlanması iyi olur. Çok geçmiş olsun. Sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci dilerim. Annelerin hakkı ödenmez. 

 1. d
  Sağ kulakta uğultu ve işitme azlığı - d...k... 1 yıl önce

  Merhaba Haldun Bey. Annem 45 yaşında 2 gün önce televizyon izlerken sağ kulağında uğultu başladı, sonra işitmesinin azaldığını söyledi. Tip 1 diyabet hastası. Testi yapan görevli sağ kulağında 3 frekansta 30 db den fazla snik var dedi. Sizin görüşünüzü almak istedim.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Hemen muayene edilerek tedavisinin başlanması uygun olur. Çok geçmiş olsun.

 1. İ
  Tiroid ameliyatı sonrası ses teli paralizisi - İ...Ö... 1 yıl önce

  Ben 2008 yılında tiroid ameliyatı oldum. İlk ameliyatta alınan nodül patoloji sonucu papiller ca olunca ikinci ameliyatı oldum ve sol ses teli paralizisi meydana geldi. 2010 yılında xxxxxxx Hastanesi'nde ses teli ameliyatı oldum silikon yerleştirildi ancak silikon ses teline uyum sağlayamadığı için ameliyatım başarısız sonuçlandı. Tüm kötü sonuçlanan ameliyatlarımdan dolayı psikolojik olarak kısık sesimle yaşamayı seçtim tekrar ameliyat olursam başarılı olma yüzdesi nedir?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Daha önce geçirdiğiniz müdahalelerin sizi psikolojik olarak yıprattığını anlayabiliyorum. Sizi muayene etmeden ve gerek ses tellerinizin, gerekse hava yolunuzun mevcut durumunu bilmeden bir yüzde vermek elbette doğru olmaz. Ancak ses terapisi, enjeksiyon laringoplasti ve tiroplasti tekniklerinden bir ya da daha fazlası ile sesinizin daha iyi hale gelebileceğini biliniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde sizi muayene etmemiz uygun olur. Saygılarımla. 

 1. H
  Sigara kullanımı ve ses kısıklığı - H...D... 1 yıl önce

  Hocam merhaba, ben sizi Ankara Hastanesinden tanıyorum. Bir sorum olacak cevap verirseniz sevinirim. Babam sigara tiryakisi, kendisi 75 yaşında, son 3 ay içinde aralıklarla 5-6 gün süren ses kısıklığı yaşadı. Şu anda yine sesi kısıldı, önemli bir durum mu acaba cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Hakan Bey merhaba. Çok geçmiş olsun. İlk fırsatta kendisini muayene etmemiz çok iyi olur. Bu sayede herhangi bir sorun olup olmadığını anlamış oluruz. Saygılarımla. 

 1. İ
  Çocukta ses kısıklığı - İ...ö...m... 1 yıl önce

  Merhaba 4.5 yaşında erkek çocuğum var. Iki ay once opucuk hastaligi ve zature hastalığını ayni anda gecirdi. Covid gecmisi yok.yaklasik dort aydirda iki kulak sivi birikmesi var alerji ilaclari kullaniyor cigneme tablet burun spreyi seklinde. Buyuk ihtimalle geniz eti ve kulak tupu operasyonu gecirecek. Size sorum su, ses kisikligi var yaklasik bir bucuk aydir ara ara. Sure vermem gerekirse ayda max iki hafta boyle gidiyor ve oyle oldugu zamanlarda nabzi da yuksek cikiyor 125-133arasi.bu ses kisikligi baska bir durumun habercisi olabilir mi ya da zature gecmisinden olabilir mi ne onerirsiniz

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Ses kısıklığının nedeninin anlaşılması için fleksibl fiberoptik laringoskopik muayenesi yapılması uygun olur. Çok geçmiş olsun. 

 1. M
  Din görevlisinde ses problemi - M...G... 1 yıl önce

  Hocam merhabalar. Ben din görevlisiyim. Benim uzun zamandır ses problemim var. Konuşurken yoruruluyorum, sesim kalınlaşıyor, sesimde kesilmeler ve titreme oluyor, sesim ağlıyormuş sanki boğazımı sıkıyorlarmış gibi çıkıyor. Nefessiz kalıyorum, detone oluyorum. Sesim bir ayarda çıkmıyor ve en sonunda kısılmaya ve hiç konuşamayacak düzeye kadar gidiyor. Uzun süre sesimi kullanamıyorum, seslice bir şey okuyacağım zaman çok yoruluyorum okuyamıyorum. En sonki muayenede disfoni tanısı konuldu ve botoks yapıldı ama pek bir faydasını görmedim. Bununla yaşamaya alışacak mıyım? Yoksa kalıcı bir tedavisi var mı hocam. Aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Mücahit Bey, öncelikle geçmiş olsun. Ses problemlerini sizin gibi sesi ile çalışan insanlarda genel nüfüsa göre çok daha yüksek oranda görüyoruz. Bahsettiğiniz gibi belirtileri olan bir ses probleminin çok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir yorum yapabilmemiz için sizi kendi kriterlerimize uygun şekilde detaylı bir muayene ile değerlendirmemiz çok iyi olur. Lütfen uygun olduğunuz zaman 0 312 284 28 88 numaralı telefondan bize ulaşarak randevu alınız. Çok geçmiş olsun. 

 1. E
  Burun kemik eğriliği ameliyatı - E...a... 1 yıl önce

  İyi günler. Annem gözünden damar tıkanıklığı ameliyatı olacaktı ama burnunda kemik eğriliği olduğu için önce burnundan ameliyat olması gerekiyormuş. Devlet Hastanesi'nde çok geç bir zamana gün verdiler. O yüzden özel hastane araştırıyoruz. Annemin gözü sürekli şişiyor ve ağrıyor. Bir an önce ameliyat olması gerekiyor. Kemik eğriliği ameliyatı için ortalama fiyat bilgisi verebilir misiniz?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği internet ortamında herhangi bir işlem ile ilgili ücret bilgisi paylaşamıyoruz. Bize gönderdiğiniz telefon numarasından sizi gün içerisinde arayarak bilgilendireceğiz. Saygılarımızla.

 1. F
  Reinke Ödemi - F...T... 1 yıl önce

  Merhaba benim ses tellerime reinke ödemi var ameliyatını siz yapıyor musunuz, ayrıca bu hastalık ameliyattan sonra tekrarlıyor mu?

  Prof. Dr. Haldun Oğuz

  Merhaba Filiz Hanım. Elbette yapıyorum, ses teli cerrahisi en çok yaptığım ameliyattır. Reinke ödemi, ameliyat sonrasında ses hijyeni ile ilgili önerilere uyulduğunda tekrar etmeyen bir hastalıktır. Geçmiş olsun dileklerimle.

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.